Historia/Geschichte

 Gmina Polska „Piast” została założona 08.03.1994 roku, a zarejestrowana w sądzie miasta Essen 24.01.1997 roku. Od początku naszej działalności należymy do Kongresu Polonii Niemieckiej.

W 1995 zorganizowaliśmy wyjazd młodzieży na obóz wypoczynkowy pod namiotami w Wilczu, powiat Zielona Góra, nad jeziorem Wuszno – był to udany obóz harcerski.

Przeprowadziliśmy wiele akcji charytatywnych jak np. przez okres około 3 lat wspomagaliśmy Dom Dziecka w Wałbrzychu, zbieraliśmy pieniądze na operację Wojtusia Albińskiego, a w ostatnim roku pomagaliśmy matkom z Domu Samotnej Matki w Szczecinie

W 1998 roku założyliśmy Bibiliotekę Polską Piast, która prężnie działa do dziś

WoMa Artiskic Group była wydawca jedynego polskiego pisma w Essen oraz organizatorem wernisaży – wystaw (malarskich, rzeźbiarskich, fotografii, grafiki itp.). Dzięki współpracy z Panią Barejko-Knops udało nam się również po długich rozmowach z urzędem szkolnym (Schulamt) założyć „Szkołę Polską”, która rowniez działa do dziś

07.11.1999 do Samorządu Obcokrajowców w Essen został wybrany Pan Piotr Brugier. Wybór Piotra do samorządu jest dużym sukcesem naszego środowiska polonijnego.

Współpracujemy bardzo chętnie z innymi organizacjami o naszym profilu np.: Tunezyjką i Hiszpańską. Najintensywniej jednak z organizacją niemiecką o profilu socjalno-pedagogicznym o nazwie „Stadtteil-Laden”, obecnie „KON-TAKT”, w której pracują ludzie z całego świata. Zajmujemy się rozwiązywaniem problemów dotyczących naszego osiedla jak narkomania, złodziejstwo, alkoholizm, prostytucja, dewastacja mienia itp. Organizowaliśmy m.in. spotkania z przedstawicielami miasta, dzielnicy, policją oraz psychologami. Współpracujemy także z Polska Misją Katolicką, którą reprezentuje ks. Andrzej Sołopa oraz z Verbund der Immigrantenvereine in Essen e.V. Organizujemy uliczne festyny, gdzie udaje nam się sprzedać smaczne produkty naszej polskiej kuchni, które robimy sami, a zdobyte fundusze przeznaczamy na charytatywne cele.

08.02.2003 w pomieszczeniach naszego klubu odbyły się wybory do Kongresu Polonii Niemieckiej. We wrześniu tego roku zostaliśmy uwzględnieni w albumie pod tytułem „Menschen in Katernberg” jako prężnie działająca grupa.

W grudniu 2003 roku pomogliśmy Panu Adamowi Czupryńskiemu, z Kołobrzegu, po 60 latach odnaleźć grób jego ojca.

8 marca 2004 obchodziliśmy 10 rocznicę naszego klubu na którą przybili zaproszeni goście : Pani Barbara Sajko z mężem z ambasady w Kolonii, Pani Liliana Barejko-Knops, założycielka organizacji polonijnej ZNP oraz szkół polonijnych na terenie Niemiec, Pan Dr Zbigniew Kostecki, przewodniczący Kongresu Polonji Niemieckiej, Pan Mahmed Balaban z urzędu obcokrajowców w Essen, przedstawiciele innych organizacji oraz członkowie Piasta. Część oficjalną urozmaiciły występy grupy folklorystycznej Krakowiacy i Górale pod patronatem Pani Alexandry Czekaj-Meynert. Swietłana i Walentyna zagrały koncert znanej muzyki rosyjskiej na akordeonach.

22 sierpnia 2004 spotkaliśmy się z młodzieżową grupą z trójkąta wajmarskiego „Polska, Niemcy, Francja”, którzy byli zainteresowani pracą polonijną naszego klubu. Spotkanie odbyło się w pomieszczeniach Polskiej Misji Katolickiej.

25 września 2004 wzięliśmy udział w „15. Grosses Zechenfest”. Zorganizowaliśmy stoisko informacyjne oraz serwowaliśmy przysmaki kuchni polskiej (bigos, pierogi, ciasta, itd). Nadburmistrz Essen Dr. Wolfgang Reiniger delektował się również naszymi pierogami. Na przełomie listopada i grudnia 2004 miasto Essen było gospodarzem  polskiego „Lichtwochen”.

Rok Polski w Niemczech rozpoczęliśmy 16.04.2005 otwarciem wspaniałej wystawy malarskiej w pomieszczeniach ZukunftsZentrumZollverein Triple Z w Essen. Dzięki współpracy z ART-ERIA udało nam się pokazać sporą cześć prac polskich artystów: obrazy, grafikę, rzeźbę itp. Szefem tej grupy jest Pani Iwona Bukowski. Swoją obecnością na tej imprezie zaszczycili nas Burmistrz Essen Pan R. Fliß, Jerzy Rasala z konsulatu w Kolonii, Dr. Weronika Grabe, Jozef Jablonski z Kongresu Polonii Niemieckiej oraz inne osobistości. Po części oficjalnej nasi goście mogli posmakować polskich pyszności: smalcu, polskiego chleba, ogórków kiszonych, domowych wypieków, które przygotowały członkinie Piasta. Całą organizacją bufetu zajął się niezastąpiony w takich okolicznościach Przemyslaw  Dymecki.

05.05.2005 uczestniczyliśmy jako Piast w otwarciu wystawy zorganizowanej przez Dr W. Grabe w pomieszczeniach esseńskiej Zeche Zollverein ARKA Kulturwerkstatt. Prace artystyczne przedstawiali studenci biorący udział w rajdzie Paryz-Berlin-Warszawa pod nazwą TRIDEM 2005.

W dniach 10.-12.06.2005 spędziliśmy wspaniały czas z całym klubem w Herdorf-Dermbach.

Często organizowaliśmy wyjazdy do „Concordi”, gdzie zawsze spotykaliśmy się z przyjazna i serdeczna atmosfera.

25.06.2005 drużyna „Polonia Piast” wzięła udział w II Turnieju Drużyn Polonijnych w Krefeld. Kapitanem obecnej drużyny jest członek naszego Piasta Henryk Podanowski. Nie zajęliśmy tam żadnych ważnych miejsc ale byliśmy dumni, że braliśmy udział.

„16. Großes Zechenfest” odbył się 25.09.2005. Zaprosiliśmy wszystkich polonusów z NRW i nie tylko. Nasze stoisko cieszyło się dużym powodzeniem. Udało nam się zainteresować wszystkich odwiedzających naszą ojczyzną. Reklamowaliśmy piękne zakątki naszego kraju, wspaniała kuchnię polską i folklor -tym razem wystąpił zespól taneczny „Perelka”. Pani Aleksandra przygotowała super program, który zachwycił Burmistrza Essen Dr. Wolfganga Reinigera. Mogliśmy to później zobaczyć w naszej regionalnej prasie.

07.12.2005 zostaliśmy zaproszeni przez Panią Heike Steinecke z POINT-EWENT na występ zespołu MAZOWSZE. Skromnym koszem kwiatów podziękowaliśmy za wspaniały występ Stanisławowi Jopkowi. Był to już ostatni jego występ w Essen. 1 sierpnia 2006 dowiedzieliśmy się o jego śmierci.

Nowy Rok 2006 przywitaliśmy wspólnie z naszymi członkami i naszymi sympatykami na Balu Sylwestrowym. Przy taktach polskiej muzyki i przysmakach polskiej kuchni bawiliśmy się do białego rana – jak co roku.

03.03.2006 rozpoczęliśmy cykliczne spotkania artystyczne. Imprezy odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca pod nazwą „Piwnica pod Piastem”. Są to wieczorki poetycko- literacko – muzyczne. Gościli już u nas: Pani Liliana Barejko–Knops z tomikiem swojej poezji pt. ”Hermetycznie zapakowane”. Pan Mirosław Sadowski recytował wiersze: Leśmiana, Miłosza i wielu innych poetów. Pani Lidia Cisek recytowała swoje wiersze napisane do Jana Pawla II w rocznicę jego śmierci. Oprawę muzyczną do każdego spotkania przygotowuje Waldemar Dziedzic z zespołu FAKT BAND.

12 Rocznicę Piasta obchodziliśmy 8.03.06 w nowootwartej  polskiej restauracji ”Staropolska” w Essen, którą prowadzi Pani Danuta Pankowski.

Od 18.03.2006 działa prężnie klub „3 GENERACJI”.

19.03.2006 wybieraliśmy nowe władze Gminy Polskiej PIAST.

25.03.2006 braliśmy udział w akcji pod tytułem „Pico-bello-Sauber-Zauber”- sprzątając nasze miasto przed mistrzostwami świata w piłce nożnej.

07.05.2006 zorganizowaliśmy polskie stoisko w Stiftung Zollverein, biorąc udział w spotkaniach niemiecko–polskich pt. ”Wszystko jasne? Alles klar? Europa verstehen:  Polen”.

Mieliśmy okazję w tym dniu obejrzeć: literackie Matinee pt: „Klaudia, Basia, Agata” oraz krakowski kabaret Pif-Paf pod tytułem „Miss Polonia”.

24.09.2006 wzięliśmy udział w corocznym już 17 Zechen -Fest. Było to spotkanie przedstawicieli kultur z całego świata. My byliśmy tylko małą cząstka, ale jesteśmy dumni, ze mogliśmy reprezentować naszą Ojczyznę. Reklamowaliśmy nasz klub, ciekawe zakątki Polski, polską książkę, folklor oraz  tradycyjną naszą kuchnię.

Pod koniec roku nie zapomnieliśmy o Andrzejkach i Balu Sylwestrowym.

Rok 2007 rozpoczęliśmy zorganizowaniem sztabu 15 Orkiestry Swiątecznej Pomocypoświęconej dzieciom poszkodowanym w wypadkach  i nauce udzielania pierwszej pomocy. Sztab mieścił się w naszym  Klubie przy Katernberger Markt 4.

14.01.2007 wspólnie z Radiem Atut i pod auspicjami Kongresu Polonii Niemieckiej zbieraliśmy datki dla naszych dzieci z Polski. Udało  nam się przeprowadzić wspaniałą imprezę, która trwała parę godzin. W akcji brali udział wszyscy ludzie dobrej woli, którzy chcieli pomóc dzieciom z Polski. Jako wolontariusze uczestniczyli: dzieci i młodzież ze szkoły polskiej, personel ze sklepów polskich, szpitale, w których pracują Polacy, rada parafialna, sportowcy, osoby prywatne oraz wszyscy sympatycy naszego Piasta.

Część rozrywkowo-muzyczną uświetniły zespoły muzyczne i wokaliści, którzy w tym dniu grali dla Orkiestry od serca. Warto wspomnieć tu o zespole SYNDYKAT, FAFT BAND oraz  wokalistach Patryku Smolarku  i Jessice Cisek. Z ramienia Ambasady zaszczycił nas swoją obecnością Konsul Jacek Barylak ,KPN reprezentował Zbigniew Kostecki,Concordię –Pan Kempa. Nie możemy zapomnieć o Radiu Multi-Kulti i redaktorze Samego Zycia Andrzeju Hübschu. W nr 2 Samego Zycia można obejrzeć krótkie migawki z naszej imprezy. Aukcję prowadził niezastąpiony w tej roli redaktor Radia Atut Grzegorz Przytulski.

26.01.2007 odbyło się oficjalne otwarcie  KON-TAKT-u naszego nowego pomieszczenia. Impreza była bardzo uroczysta, ponieważ przybyły władze miasta Essen (Dr.Wolfgang Reiniger) władze naszej dzielnicy oraz szefowie starego Stadtteilladen (Igor Wenzel, Mathias Rochel). Wnieśliśmy również duży wkład w przygotowanie tej uroczystości a nawet udało nam się międzynarodowych gości zachwycić tradycyjną polską grochówką i bigosem. Nasze stoisko cieszyło się jak zwykle dużym powodzeniem.

27.01.2007 odbyły się u nas już po raz drugi, wybory do Kongresu Polonii Niemieckej.Przybyli wszyscy członkowie naszego Kongresu z całych Niemiec. Obrady przebiegły w przyjacielskiej i spokojnej atmosferze. Dyskutowano, obradowano, głosowano.

Przerywnikiem w obradach był obiad przygotowany przez mistrzynie klubowiczki: Halinę Zymlę, Heniutkę Ivesic, Krystynę Saternus –Kurkowską  i Halinę Hochschulz.

Prezesem został wybrany prawie jednogłośnie  Zbigniew Kostecki. Skarbnikiem został Grzegorz Przytulski. Bozena Dymecka została wybrana do Komisji Rewizyjnej.

17.02.2007 uczestniczyliśmy całym klubem w festiwalu pod nazwą „Polskie Tony 2007”.Organizatorem było Radio Atut. Mieliśmy okazję poznać osobiście wspaniałych członków Jury: Romualda Lipko, Zdzisława Janiaka, Kazimierza Cwynara i Lidię Krüger. Zachwycaliśmy się znowu  Patrykiem Smolarkiem, grupą SYNDYKAT oraz solowym śpiewem Nika i Marka. Sukcesem zakończył się występ gwiazdy wieczoru, zespołu KINDLA, który przyjechał na tę uroczystość z Polski. Był to ich pierwszy występ w Niemczech. Tym razem polską kuchnię kosztowaliśmy od Wiesława Jasińskiego naszego „Wiejasa”

03.03.2007 po krótkiej przerwie  wznowiliśmy nasze spotkania  w Piwnicy pod Piastem, już w naszym nowym klubie. Był to wieczór poezji Pani Joanny Murowskiej. Autorka recytowała swoje wiersze z wielką  pasją.    Widownia była zafascynowana jej twórczością. Dopełnieniem tej sceneri był wspaniały podkład muzyczny. Poetka  wpisała nam dedykację do swojego  zboru poezji. Zbiór ten otrzymała nasza biblioteka.

13 Rocznicę Piasta w tym roku obchodziliśmy 10 marca już w naszych nowych  pomieszczeniach. Zgodnie z tradycją 8 marca nasze panie zostały obdarowane symbolicznym kwiatkiem, pończoch zabrakło. Gościem honorowym był jak co roku Igor Wenzel. Nasze podniebienia tym razem uraczyliśmy włoskimi przysmakami. Palce lizać. Krystyna z Waldkiem (FAKT BAND) nie pozwolili nam na długie biesiadowanie. Polskimi przebojami wyciągnęli nas na parkiet. Zabawa trwała do północy.

25.03.2007 spędziliśmy w Kolonii biorąc udział w Mszy Świętej w Katedrze Kolońskiej w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II w drugą rocznicę Jego śmierci oraz pierwszej Koronowanej Królowej Polski-Rychezy. Msza święta była celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego z Rzymu w asyście księży polskich i niemieckich. Po mszy zostaliśmy zaproszeni do Konsulatu Generalnego RP na tradycyjne Polaków rozmowy. Uroczystość przygotował Klub Polski „KORONA”, którego przewodniczącym jest Andrzej Schweiger oraz Konsul Generalny Andrzej Kaczorowski i Edmund Druzd Proboszcz PMK w Kolonii.

Przez cały rok nie zapominaliśmy o innych atrakcjach, które uwzględnione były w naszym Planie Imprez.

6.05.2007 odbyła się pierwsza msza w nowym kościele. Polska Misja Katolicka została przeniesiona do innej dzielnicy Essen-Altendorf. Tak wiec po remoncie i przeprowadzce odbyło się również w tym samym dniu uroczyste otwarcie polskiej biblioteki „Piast” Nasz nowy adres: Hirtsiefertstr. 13.

17.08.2007 wybraliśmy się do Bochum- Hordel, gdzie w LWL-Industriemuseum Zeche Hannover mogliśmy obejrzeć wystawę p.t. Westfalczycy. Tematem tej wystawy była polska emigracja w Niemczech od 1871 roku do dzisiaj. Imprezę otworzył Dietmar Osses (Museumsleiter). Honorowymi gośćmi byli: Maria Seifert (Vorsitzende der Landschaftsversammlung Westfalen-Lippe), Generalny Konsul RP Andrzej Kaczorowski oraz Burmistrz miasta Bochum Claudia Lübeck. Podziwialiśmy występ Chóru Polonia 1898 i zespół bluesowy Schau Pau z Kolonii. Wystawa była dla nas bardzo ważna, ponieważ uwzględniono w niej osiągnięcia i historię naszego Piasta oraz prywatną historię naszej członkini Elżbiety Swierzy.

31.08.2007 wyjechaliśmy zgodnie z tradycją do Concordii. Jak zwykle było wspaniale.

29.09.2007 obchodziliśmy z zespołem Syndykat ich 5 urodziny. Na tej imprezie mieliśmy okazję poznać przedstawicieli Radia Aspekt. Atmosfera była wspaniała, wszystkim dopisywały humory. Przy muzyce Syndykatu bawiliśmy się do białego rana.

30.09.2007 jak co roku braliśmy udział w 18 Zechen- Fest. Mieliśmy jak zwykle swoje stoisko, które cieszyło się dużą popularnością. Na dużej i głównej scenie w Zeche Zollferein po raz pierwszy wystąpił zespół Syndykat. Koncert spotkał się ze wspaniałym przyjęciem publiczności.

W ostatnią niedzielę września  żegnaliśmy naszego ks. proboszcza Andrzeja Sołope, który po 10 latach swojej pracy duszpasterskiej w Essen wraca do Polski. Odbyło się uroczyste pożegnanie na którym nie zabrakło przepięknych kwiatów, podarunków i łez. Elżbieta Swierzy na tę okazję napisała przepiękny wiersz: ”Choć Cię tu do nas przygnało, z dalekiej lubelskiej ziemi. Wiadomo było od razu, że w życiu Piasta coś zmienisz. Z Twoim kropidłem, czuliśmy się jak w niebie, a teraz nie możemy sobie wyobrazić Wigilii bez Ciebie. 10 lat to trochę czasu, żeby się dobrze polubić i trochę szkoda by było tę przyjaźń za szybko zgubić. Rozstania zawsze są trudne, lecz trzeba to przeżyć i basta. Księże Andrzeju wspominaj…swych wiernych, Essen i Piasta”. Wiersz ten został przeczytany na tej właśnie pożegnalnej mszy przez naszego prezesa.

06.10.2007 gościliśmy w Piwnicy pod Piastem Panią Elżbietę Tarnowską-Pszczółkowską iEmilię Adamską (poetki) Oprawę muzyczną przygotował duet z Padeborn. Do tańca grał Zespół FAKT.

13.10.2007 byliśmy na obchodach 15 Rocznicy Kongresu Polonii Niemieckiej, które odbyły się w naszej Ambasadzie w Kolonii.

28.10.2007 witaliśmy na uroczystej Mszy nowego Proboszcza ks. dr Tadeusza Talika.

Zgodnie z tradycją w listopadzie bawiliśmy się na zabawie Andrzejkowej a w grudniu z ks. Proboszczem Tadeuszem Talikiem spędzaliśmy Wigilię.

Nie zapomnieliśmy również o pożegnaniu starego roku, które nastąpiło na wspaniałym Balu Sylwestrowym.

Styczeń rozpoczęliśmy Kolędą w Klubie, na którą naturalnie zaprosiliśmy naszych duszpasterzy ks. Proboszcza Tadeusza Talika i ks.Wikariusza Mirosława Ziembińskiego. Wieczorne Polaków rozmowy trwały do późnych godzin.

26.01.2008 zostaliśmy zaproszeni na salony naszej Ambasady, w której odbyło się spotkanie Noworoczne, aby podsumować wydarzenia minionego roku. Gościem prosto z Polski był Senator RP Grzegorz Czelej z komisji ds. zagranicznych. Sympatyczną atmosferę spotkania polonijnego podkreśliły indywidualne rozmowy przy tradycyjnej lampce wina.

4.02.2008 zostaliśmy zaproszeni przez Senioren Klub do Zeche Zollferein na spotkanie z okazji„Rosenmontag” Oprócz wspanialej zabawy i obfitego bufetu mieliśmy okazję zareklamować naszego Piasta i nawiązać kontakt z prezesem tego klubu Panią  Karin Pyrowicz.

W pierwszą sobotę lutego w „Piwnicy pod Piastem” gościliśmy reżysera Józefa Cyrusa.

9.02.2008 uczestniczyliśmy w 19-tym już międzynarodowym festiwalu Chanson FestivalKolonia-Wrocław-Paryż. Koncert miał miejsce w sali Kammermusiksaal Deutschland Funk w Kolonii. Podziwialiśmy tam występy: Kasi Dąbrowskiej, Antje Dickmann, Aniko Kanthak z Niemiec oraz Amen Viana i Antoine Villoutreix z Francji. Specjalnym gościem była Kasia Kowalska z jej przebojowym koncertem.

1.03.2008 odbyło się w Achen w Redakcji pisma Polregio i Głosu Polskiego pierwsze spotkanieKongresu Polonii Niemieckiej w tym roku.

8.03.2008 obchodziliśmy już 14 Rocznicę naszego Piasta i Dzień Kobiet. Przy meksykańskim Menu i muzyce zespołu „Fakt” spędziliśmy wspólnie z naszymi gośćmi niezapomniany wieczór.

13.03.2008 zostaliśmy zaproszeni przez Tunezyjski Klub na wieczór Jazzowy, który prowadziła Pani Prof. Dr Ilse Storb. Słuchaliśmy tam utworów Elli Fitzgerald, Toshiko Akiyoshi, Lauren Newton i Niny Simone Mieliśmy też okazję pokosztować tunezyjskich przysmaków.

5.04.2008 w „Piwnicy pod Piastem” odbył się pierwszy inauguracyjny recital Doroty Krüger. Publiczność dopisała a brawom i bisom nie było końca.

Tego samego dnia ART-ERIA  zorganizowała wystawę pt.: ”Art-AKT-Impresionizm” Iwona Bukowski znowu stanęła na wysokości zadania i pokazała klasę wraz ze swoimi malarzami. Chociaż tłoku nie było to wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem – nie tyko wśród rodaków.

6.04.2008 uczestniczyliśmy w corocznej Mszy organizowanej przez Klub Polski” Korona” z okazji 3 Rocznicy śmierci Jana Pawła II. Mszę celebrował arcybiskup Gnieźnieński Henryk Muszyński.

13.04.2008 wybieraliśmy po dwóch latach kadencji nowe władze naszego Piasta. Frekwencja dopisała. W miarę przyjaznej i spokojnej atmosferze udało nam się wybrać nowy zarząd.

20.04.2008 gościliśmy Kabaret Rak, który zaprezentował nam nowy program na, którym uśmialiśmy się do łez.

24.04.2008 odwiedziliśmy Dom Polski ”Zgoda” w Reklinghausen, gdzie mogliśmy podziwiać zdolności językowe i kabaretowe Steffena Möllera.

3.05.2008 odbyło się uroczyste spotkanie polonijne w Rocznice 3 Maja. Oprawę muzyczną przygotował Zespół „FAKT”.

24-25.05.2008 współpracując z Kulturamt Essen oraz z innymi międzynarodowymi organizacjami (Słowenii, Rosji, Turcji, Grecji, Bułgari, Tunezji itd.), braliśmy udział w międzynarodowym festynie „Essen InterKULTURell” dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Kulturamt reprezentowała Pani Petra Thetard. Na tym festynie mieliśmy okazję zaznajomić wszystkich odwiedzających nasze stoisko z kulturą i tradycjami naszego kraju. Polski folklor reprezentowała ”Perelka” a „Syndykat” polskiego Rocka.

29-31.08.2008 byliśmy jak zwykle w Concordii, ten wyjazd klubowy dobrze nam zrobił bo nabraliśmy nowych sił do działania.

28.09.2008  Pani Jolanta Nolle otworzyła 19.großes Zechen Fest, w którym bierzemy udział jako polonijna organizacja już od paru lat. Nasze stoisko cieszyło się jak zwykle duża popularnością.

Po tak pracowitym okresie wróciliśmy do realizacji naszego dalszego planu imprez tj. ”Piwnicy pod Piastem”, ”Ludwiczku do rondla” i Andrzejków. Zabawa była przednia, bawiliśmy się do rana przy wspaniałej polskiej muzyce wraz z zespołem „Fakt”.

Swoją obecnością zaszczycili nas goście z Belgi, Yvett i Lode. Mamy nadzieję, że wyjechali od nas pełni wrażeń.

Przed nami jeszcze Wigilia i Sylwester. Po tym zamkniemy nasz rok 2008

Rok 2009 rozpoczęliśmy spotkaniem w Konsulacie w Kolonii.

18 stycznia wybieraliśmy nowe władze do Kongresu Polonii Niemieckiej. Po Zbigniewie Kosteckim, na stanowisko prezesa wybrano inż. Wiesława Lewickiego.

Zgodnie z tradycją- kolęda odbyła się  25 stycznia i gościem honorowym był ks. Tadeusz Talik.

W pierwsza sobotę lutego w „Piwnicy pod Piastem” odbył się Wieczór Karnawałowy pod tytułem „Gdzie się podziały tamte prywatki”.Gwiazdą wieczoru była Irena Rostalski uwielbiana za jednorazowe poczucie humoru. Muzyczną stroną zajmował się nasz popularny zespół „Fakt Band”.

Sezon rowerowy rozpoczęliśmy 24 kwietnia, bo w końcu wyjrzało słoneczko. Po zimowych wieczorach to wielka atrakcja, szczególnie dla pań.

5 lat Polski w UE, 10 lat od wolnych wyborów. 2 maja na styku granic Niemiec, Belgii i Hollandii spotkała się Polonia z trzech krajów, żeby świętować te rocznicę, ale przede wszystkim Święto Polonii.

Polregionale 2009 to w tym roku majówka Polonii licznie przybyłej na Styk Trzech Granic Aachen-Vaals-Plombieres by uczestniczyć w Światowym Dniu Polonii. Na placu tuż przy belgijskiej wieży widokowej oraz w pobliżu najwyższego wzniesienia w Holandii było po prostu biało-czerwono. Przecudowna pogoda uświetniła nasze polonijne święto a nasi artyści przedstawiali swoje prace i dzieła sztuki. Ze sceny płynęły mazurki, dźwięki skrzypiec, ludowa muzyka w nowoczesnej interpretacji oraz utwory chóralne. Polska Moda, polskie piwo, polska książka, polscy artyści – to tylko krótka  reminiscencja udanej majówki. Spotkanie Polonii uświetnił popularny aktor Steffen Möller, który przybył odebrać nagrodę Polonikus za szczególny szacunek do Polski i Polonii. Autografy rozdawał Tadeusz Drozda a dyplomaci z Kolonii, Brukseli i Haagi po prostu wmieszali się w Polonię wdając się w liczne pogawędki. Polonicusa 2009,piękną statuetkę zaprojektowaną przez Stanisława Szroborza z Dusseldorfu, otrzymali: kompozytor Tomasz Glanc, animatorka życia polonijnego, Paulina Lemke, szef Wydziału Kultury Miasta Akwizgran, Olaf Müller, nagrodę specjalną artysta kabaretowy i aktor Steffen Möller, za to, że jest w Niemczech najlepszym ambasadorem Polski i Polaków. Konferansjerkę przejął na polskim pikniku Tadeusz Drozda. I na tym pikniku, nas też nie zabrakło.

9 maja w „Piwnicy pod Piastem”, gościliśmy Joannę Duda-Murowski. Zaprezentowała nam swój nowy tomik poezji pt. ”dwuadresowa”. Joanna swoją twórczością zdobyła sobie, honorowe miejsce wśród publiczności polonijnej.

24 maja w naszym klubie gościliśmy, niekoronowanego króla polskiego i śląskiego Bluesa Jana Skrzeka, który wraz z Syndykatem zapewnili polskiej publiczności niezapomniany wieczór wrażeń, który będziemy jeszcze długo pamiętać i wspominać.

Aby chwila trwała, 12 czerwca zostaliśmy zaproszeni przez SYNDYKAT do ich klubu. Tam odbył się koncert pt. ”Zostań naszym przyjacielem”. Akordy Rocka i Bluesa trwały do wschodu słońca.

Od 28-30.08.2009 przebywaliśmy jak co roku w naszej ulubionej „Concordii” -Herdorf- Dermbach. Pogoda tym razem dopisała. Udały nam się wycieczki po okolicy, grzybobranie oraz grill i ognisko. Spotkaliśmy tam Radę Parafialną z Wuppertalu. Braliśmy udział we mszy świętej na dworze. Pełni sił wróciliśmy do naszych domów. Czekamy już na następny wypad.

5.09.2009 w „Piwnicy pod Piastem” gościliśmy Panią Dorotę Hübner.

10.10.2009 wraz z PMK zorganizowaliśmy koncert chóru „PSALMODIA” z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie. W ramach projektu „Muzyka polskich mistrzów w kulturalnych stolicach Niemiec”. Projekt ten był finansowany przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”, realizowanego z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. W repertuarze znalazły się wybitne dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara oraz innych znanych wykonawców jak np. Feliksa Nowowiejskiego, Romualda Twardowskiego, Józefa Swidera. Grono doskonałych wykonawców zaprezentowało wysoki poziom artystyczny wykonywanego repertuaru.

14.11.2009 odbył się koncert pt. ”Zaduszki Bluesowe”, w którym wystąpił Jan Błędowski z zespołu KRZAK, nasz rodzimy SYNDYKAT oraz  PIFF PARRE  z Rudy Śląskiej.

Regularnie, w każdą trzecią niedzielę miesiąca, organizujemy wieczorki taneczne Tanztee.

08.05.2010 – w “Piwnicy pod Piastem” odbył się wieczór poetycki Waldemara Kostrzębskiego i Dariusza Davida oraz wystawa fotografii Roberta Widery pt. “Polonia w Zagłębiu Ruhry”.  Oprawa muzyczna Waldemar Dziedzic

Od września 2010 do lutego 2011 organizowaliśmy cotygodniowe porady czwartkowe z polskojęzycznymi specjalistami z zakresu: doradztwo finansowe dla firm i osób prywatnych – prowadzi Dipl. Betriebsw. (FH) Katarzyna Prusaczyk, poradnictwo psychologiczne – prowadzi mgr psychologii Monika Immink, poradnictwo dotyczące zakwalifikowania do grup pielęgnacyjnych (Pflegestufe) – prowadzi Erika Bielous – dyplomowana pielęgniarka z zakresu gerontopsychiatrii i rzeczoznawca z zakresu pielęgniarstwa. 17.02.2011- ostatnie regularne spotkanie czwartkowe.

17-19.09.2010 wyjechaliśmy do Pensjonatu Walddorf w Winterbergu, gdzie jak zawsze spotkaliśmy się z bardzo przyjazną i serdeczną atmosferą, zebraliśmy mnóstwo grzybów i świetnie się bawiliśmy.

21.11.2010, jak w każdą trzecią niedziele miesiąca zorganizowaliśmy popołudnie taneczne z cyklu Tanztee. Było to ostatnie spotkanie, które poprowadził Waldemar Dziedzic śpiewając i przygrywając tańczącym na keyboardzie. Kolejne potańcówki zaplanowane zostały przy muzyce DJ MADO.

28.11.2010 gościliśmy w naszych progach Kabaret Tadeusza Drozdy ze swoim jubileuszowym show „Czterdziestolecie w Kabarecie”.

04.12.2010 w „Piwnicy pod Piastem” na zabawie Barbórkowo – Mikołajkowej gościliśmy: Haline Kostrzębską, Ryszarda Wiśniewskiego i Bogdana Dmowskiego. Swoją prapremierę miałDJ MADO czyli Ich Dwoje Dorota&Marek i pierwszy raz korzystaliśmy z nowo zakupionego nagłośnienia, które się bardzo dobrze sprawdziło. Jak zwykle tłumnie przybyli nasi rodacy (i nie tylko) i impreza była bardzo udana.

19.12.2010 zorganizowaliśmy Wieczór Wigilijny z księdzem proboszczem Tadeuszem Talikiem. Przynieśliśmy przekąski zgodne z tradycją wigilijną i zasiedliśmy razem do Wieczerzy Wigilijnej z opłatkiem

16.01.2011, popołudnie taneczne z cyklu Tanztee. Nowymi prowadzącymi byli Dorota i Marek, którzy również zadbali o odpowiednia atmosferę i muzykę, która porywała do tańca

16.01.2011,  Kolęda z księdzem proboszczem Tadeuszem Talikiem

20.02.2011 popołudnie taneczne z cyklu Tanztee przy muzyce ich dwoje- DJ MADO. Kolejne spotkania z powodów organizacyjnych zostały na jakis czas zawieszone.

Luty 2011– “Bäcker Peter International” – Piekarnia Peter w Essen we współpracy z Gminą Polską Piast w Essen prezentowała w miesiącu lutym tradycyjne polskie ciasto „KARPATKA”. Nasza sekretarz Henriette Ivezic dołożyła wszelkich starań aby smak ciasta zadowolił najwybredniejsze podniebienia. W efekcie nasza karpatka cieszyła się ogromna popularnością i uznaniem, nie tylko wśród naszych rodaków i na trwałe pozostała w asortymencie piekarni!

05.03.2011 – kolejna udana zabawa z cyklu „Piwnica pod Piastem”– Karnawałowa.

24.03.2011 w Zeche Zollverein w Essen odbyło się spotkanie władz NRW (Niemcy) z władzami z Polski pt. “Dialog mit der Zukunft“. Nie zabrakło na nim również naszej przewodniczącej Bożeny Dymeckiej

15.05.2011 wybieraliśmy nowy zarząd Gminy Polskiej PIAST. Frekwencja dopisała i nowym przewodniczącym został wybrany Andrzej Kurkowski.  Gratulujemy Andrzejowi, a naszej dotychczasowej przewodniczącej – Bożenie Dymeckiej składamy serdeczne podziękowania za jej wieloletni wkład i zaangażowanie w rozwój Piasta.

05.2011- Monika Immink zainicjowala i prowadzi na naszej stronie dwa nowe projekty: Kącik artystyczny i Informator polonijny, w których promujemy naszych polonijnych artystów i innych rodaków.

21.05.2011 – taneczna zabawa majowa z cyklu „Piwnica pod Piastem”. Swoja obecnością zaszczyciła nas młoda i utalentowana rysowniczka i malarka Katarzyna Klenowska, która zaprezentowała nam swoje rysunki. Prowadzenie: Dorota Lesiow i Mariusz Bulinski.

05.06.2011- spotkanie klubu rowerowego. Pogoda i humory dopisały. Organizatorzy: Dorota i Marek Lesiow.

12.06.2011- w odpowiedzi na zaproszenie Wspólnoty Tureckiej DITIB, byliśmy na dniach otwartych Meczetu w Essen Katernberg. Atmosfera była wspaniała i sprzyjała  poznaniu iintegracji ludzi z odmiennych kultur i religii

15.06.2011 – zapoczątkowaliśmy wspólne marsze z kijkami – Nordic walking. W związku z dużym zainteresowaniem planujemy organizować regularne spacery z kijkami. Organizatorka: Dorota Lesiow.

18.06.2011 – Wybory do zarządu Essener Verbund der Immigrantenverreine e.V., której jesteśmy członkiem. Organizacja ta zrzesza 70 oficjalnie zarejestrowanych organizacji użyteczności publicznej na terenie Essen.  Essener Verbund  współpracuje z Miastem Essen. Swoich członków wspierają udzielając porad oraz pomocy w pozyskaniu środków finansowych na rożnego rodzaju projekty. Jesteśmy zaszczyceni, że do zarządu została wybrana nasza nowa skarbniczka Dipl. Betriebsw. (FH) Katarzyna Prusaczyk

22.06.2011 – spotkanie otwarte w mieście dla Piastowiczów i sympatyków. Była to również okazja do złożenia życzeń urodzinowych naszej Kasi Prusaczyk

26.06.2011 – kolejne spotkanie otwarte w mieście dla Piastowiczów i sympatyków. Również była to okazja do składania życzeń urodzinowych, tym razem dla naszej Henriettki Ivezic, która dzień wcześniej obchodziła swoje urodziny

06.07.2011 – kolejne marsze z kijkami – Nordic walking

 

09.07.2011 – grill i ognisko dla członków Piasta – szczególne podziękowania składamygospodarzom, Krysi i Andrzejowi, którzy dołożyli wszelkich starań aby ten wieczór tak milo zapisał się w naszej pamięci i stworzyli wspaniała gościnna polska atmosferę. Nie zabrakło zabawy, gier, tańców, śpiewów, wyśmienitych potraw, trunków i dobrych humorów! DZIĘKUJEMY!!!

21.07.2011 r. na zaproszenie Konsul Generalnej RP w Kolonii Jolanty Róży Kozłowskiej i Prezydenta parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii Eckharda Uhlenberga odbyła się w Düsseldorfie uroczystość z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE: „Solidarna i solidna Europa“. Na spotkaniu nie zabrakło naszego przewodniczącego Andrzeja Kurkowskiego z małżonką Krystyną oraz wiceprzewodniczącej Doroty Lesiow.

03.09.2011 – kolejne spotkanie z cyklu Piwnica pod Piastem, a na nim wspaniały występ utalentowanej malarki, poetki i aktorki Anny L. Zięby oraz otwarcie jej wystawy pt. Światłoczułość. Na spotkaniu bawili nas również swoim występem Slonske Muszketery.

11.09.2011 – kolejny wspaniały wieczór przy ognisku i grillu u naszego przewodniczącego Andrzeja i jego małżonki Krysi, którzy jak zwykle postarali się o stworzenie prawdziwie polskiej i rodzinnej atmosfery. Była to również okazja do wspólnego świętowania urodzin naszego Przewodniczącego i jego zastępczyni Doroty Lesiow oraz wielu innych solenizantów, którzy w ostatnim czasie obchodzili urodziny.

17.09.2011 w klubie KON-TAKT odbyła się prezentacja książki Idy Daut, spotkanie międzynarodowe organizowane przez Igora Wenzel. Na tym wieczorku byli również obecni przedstawiciele PIASTA- Monika Immink z mężem Michaelem.

19.09.2011 – spotkanie w mieście na które licznie przybili Piastowicze i nie tylko. Była to również okazja do osobistego złożenia życzeń dla naszej Eli z biblioteki, która kilka dni temu obchodziła swoje urodziny. Nasze grono powiększyło się o nowego członka- Mieczysława

23-25.09.2011 – wyjazd weekendowy do naszego ulubionego pensjonatu Walddorf w Winterbergu. Pogoda, frekwencja i humory dopisały i uzbieraliśmy mnóstwo grzybów!

01.10.2011-Wieczór Kameralny Piasta, na którym wystąpili goście: Ania Zięba oraz Piotr Nalewajka (pseud. artyst. Peter Rhonet).

08.10.2011 -II Zlot fanów Czesława Niemena w restauracji Gdańskiej w Oberhausen – kolejne wspaniale spotkanie z twórczością Czesława Niemena, na ktorym wystąpiło bardzo wielu utalentowanych artystów.

My tez byliśmy i świetnie się bawiliśmy

14.10.2011– SPOTKANIE W MIESCIE w Cafe Solo. Cieszymy się bardzo, ze wciąż przybywa naszych członków i coraz więcej młodych osób chce się angażować i działać razem z nami na rzecz naszej Polonii

22.10.2011 – RADIO SLONSKE MUSZKETERY U PIASTA – wspaniały wieczór nie tylko dla hanysow.

22.10.2011 – koncert SYNDYKATU- serdecznie gratulujemy grupie SYNDYKAT wspaniałego koncertu i dziękujemy za wyjątkową gościnność dla Piastowiczow i rezerwacje całej loży specjalnie dla nas

22.10.2011 – Zgromadzenie Rady Kongresu Polonii Niemieckiej w Konsulacie Generalnym RP w Kolonii. Reprezentowal nas przewodniczący Andrzej Kurkowski, któremu towarzyszyła sekretarz Monika Immink. Jesteśmy przekonani, ze to spotkanie stanowi istotny krok w kierunku wzmocnienia współpracy z Kongresem oraz innymi polonijnymi organizacjami

05.11.2011 – ZADUSZKI ROCKOWE Z COMMUNA Restauracji Gdanskiej w Oberhausen. Na stronie fotografa Roberta Widery można obejrzeć zdjęcia z tego koncertu www.robert-widera.eu/Events Gratulujemy i dziękujemy zespołowi Communa, Restauracji Gdanskiej iLeonardowi Paszkowi za tak wspaniały wieczór!

 

12.11.2011 – Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Joannie Duda-Murowski za przepięknywieczór sentymentalny z bardami pt. „Dzikie wino” w Restauracji Sami Swoi w Gelsenkirchen, na którym mieliśmy przyjemność być. Było naprawdę wspaniale!

 

19.11.2011 – Piwnica pod Piastem– Szczególne podziękowania składamy naszym artystom, którzy swoim występem uświetnili to spotkanie. A byli to: Alexandra KulikJoanna Duda-Murowski, Bogdan Kasprowicz, Piotr Nalewajka oraz Lidia Krüger. Na spotkaniu odbył sięwernisaż wystawy malarstwa Alexandry Kulik pt. „Kolorowa Cisza”

Organizacja i prowadzenie: Dorota Lesiow i Henriette Ivezic.

 

26.11.2011 w Restauracji Sami Swoi w Gelsenkirchen odbyła się wspaniała zabawa andrzejkowa z duetem Pol-Ton, na której nie zabrakło również Piastowiczow

 

24.11.2011 w Bürgerzentrum KON-TAKT odbyła się uroczystość z okazji 5-lecia klubu,którą poprowadził Igor Wenzel i Matthias Rochel. Na spotkanie przybyło wiele organizacji z rożnych krajów, a każda uświetniła to spotkanie przysmakami swojej kuchni. Gminę Polska Piast reprezentowała Dorota Lesiow, Krystyna Saternus-Kurkowski oraz Henriette Ivezic

 

03.12.2012 – Piwnica Andrzejkowa – Szczególne podziękowania składamy Tomkowi Wakarecy i Waldemarowi Kostrzebskiemu, za ciekawy występ w naszych progach.

Organizacja i prowadzenie: Dorota Lesiow i Henriette Ivezic.

11.12.2011 – Spotkanie przedświąteczne Piastowiczów w restauracji Yellow River.

     

17.12.2011- “Opłatek Poetów” – Serdecznie gratulujemy i dziękujemy Joasi Duda Murowski– organizatorce “Opłatka Poetów” w restauracji Sami Swoi za przepiękny i jakże świąteczny wieczór. Cieszymy się, ze mogliśmy być tam razem z Wami!

08.01.2012 – Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Oberhausen Restauracji Gdańska był naprawdę wspaniałym przeżyciem. Cieszymy się, ze mogliśmy uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu i dziękujemy wszystkim co byli razem z nami! Łącznie udało się nam wszystkim w ramach WOŚP Oberhausen zebrać ponad 3.600€ Dziękujemy Wam Kochani za Wasze wielkie serca! oraz  Zbiórka WOŚP prowadzona przez Piastowiczów w Bochum

    

15.01.2012 Kolęda z księdzem proboszczem Tadeuszem Talikiem oraz ks. Z. Czerniak.Ogromnie się cieszymy, że spotkanie to było również okazją do przyjęcia do naszego grona wielu nowych sympatycznych klubowiczów

 

28.01.2012 Urodziny Niemena w Restauracji Gdanskiej w Oberhausen. Gratulujemy i dziękujemy Leonardowi Paszkowi, restauracji i wszystkim uczestnikom za tak fantastyczny wieczór!!! Cieszymy się, ze mogliśmy brac udział w tym wspaniałym wydarzeniu muzycznym i liczymy na kolejne tak udane imprezy z tego cyklu

04.02.2012 Piwnica Karnawałowa Przebierańców!!!  Szczególne podziękowania należą się naszym znakomitym artystom, którzy uświetnili ten wieczór: Irenie Rostalskiej i Oli Stegh, Duetowi POL-TON oraz Jurkowi Uske. Organizacja i prowadzenie: Dorota Lesiow i Henriette Ivezic.

 

fot. R.Widera

11.02.2012 w Domu Katechetycznym Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie odbył się twórczy wieczór o charakterze parateatralnym – “Po kolędzie”. Nie zabrakło oczywiście poezji, śpiewu, tańców i wspanialej atmosfery. Wielkie gratulacje i podziękowania dla organizatorów:Ireny Moll i znakomitego poety Piotra Gabriela Skorupy. Cieszymy się, ze mogliśmy wziąć udział w tym ciekawym spotkaniu. Więcej o tym happeningu muzyczno-poetyckim w artykule Ireny Moll

 

18.02.2012 wybraliśmy się na rewelacyjny koncert zespołu Communa i Syndykat.Cześć z nas bawiła się również wyśmienicie na zabawie karnawałowej z zespołem POL-TON w Oberhausen oraz na Biesiadzie Śląskiej w Restauracji Gdańskiej.

 

24.02.2012 w restauracji „Gdańska” w Oberhausen zagrali: ELO Badura, Janusz Bury i przyjaciele. Specjalnie na tę okazje przyjechał Adam Lomania – klawiszowiec zespołu Cree. Koncert przyjęty był przez publiczność rewelacyjnie. Wielkie dzięki dla organizatorów, oraz ekipy nagłośnieniowej Romana Szklarskiego z zespolu POL-TON i Janka Wycislo. Część koncertu oraz wywiady z muzykami zarejestrowała Pepe TV

 

24-26.02.2012 Zimowy wyjazd do Winterbergu do pensjonatu Walddorf dla Piastowiczow i sympatykow.

   

11.03.2012 Koncert Kasy Chorych i grupy SYNDYKAT w klubie Syndykatu. Nie zabrakło oczywiscie Piastowiczow.

 

14.03.2012 uroczyste otwarcie wystawy fotografii Roberta Widery „Face of music“ w Restauracji Gdanskiej w Oberhausen. Nie zabrakło również naszego przewodniczącego Andrzeja Kurkowskiego i wielu innych Piastowiczow. Więcej o tym artyście fotografiku na jego stronie:www.robert-widera.eu

 

16.03.2012r. Gorące „Słowne zasiewy, czyli poezja na przedwiośniu” w Restauracji Gdanska. Spotkanie organizowane przez naszą Joanne Duda-Murowski. Fragmenty z tego uroczego wieczoru można zobaczyć na www.pepe-tv.de

17.03.2012 Wieczór artystyczny i wystawa malarstwa pt. „Zapach lata” w Bergkamen.Gościnnie wystąpili Gabi i Roman Szklarscy, czyli Duet POL-TON, którzy jak zawsze porwali swoimi piosenkami całą publiczność do tańca.

18.03.2012- uroczyście obchodziliśmy 18-lecie Gminy Polskiej Piast w Essen. W tym roku dokładnie 8 marca osiągnęliśmy pełnoletniość, gdyż skończyliśmy już 18 lat! Jubileusz był jak zwykle okazją do wspólnego świętowania, toastów, wymiany informacji i serdecznych podziękowań. Nasz przewodniczący Andrzej Kurkowski zachował się jak  zwykle jak dżentelmen i sprawił wszystkim kobietom niespodziankę wręczając goździki, zgodnie z polską tradycją Dnia Kobiet. Przy okazji serdeczne dziękujemy firmie Nowicki & Lampert Catering GmbH za przepyszne polskie posiłki, które zadowoliły nawet najwybredniejsze podniebieniawww.nowicki-catering.de

 

14.04.2012 r. Pisanki z wierszy poetów polonijnych w Restauracji „Gdańska”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego spotkania, które wykonał fotograf Robert Widera. Reportaż z tego spotkania dostępny jest już na www.pepe-tv.de

 21.04.2012 pierwsze spotkanie z cyklu Piastoteka/Piastothek – impreza zainicjowana i wspołprowadzona przez naszego najmłodszego piastowicza- Davida Zralek. Nad sprawiedliwym werdyktem JURY czuwał zespół TOXID.

29.04.2012 r. w restauracji ”Gdańska” w Oberhausen, odbyło się spotkanie poetów polonijnych z okazji publikacji trzeciego już tomu antologii „Wierszobranie”. Spotkanie zorganizował nasz piastowicz Leonard Paszek. Polecamy uwadze ciekawy artykuł Ireny Moll, opublikowany na portalu Wiadomości 24.pl>>>>>>

 

05.05.2012 Piwnica pod Piastem – dziękujemy serdecznie naszym utalentowanym poetom za bardzo interesujący występ. A tymi wyjątkowymi gośćmi byli tym razem: Irena Moll, Krzysztof Mrowiec i Piotr Gabriel Skorupa.

Organizacja i prowadzenie: Dorota Lesiow i Henriette Ivezic.

 

13.05.2012 wybraliśmy się liczną grupą na pierwszą wycieczkę z cyklu: Poznajemy Zagłębie Ruhry pod przewodnictwem Leonarda Paszka. Tym razem udaliśmy się na Piramidę „Tetraeder” w Bottrop. Serdecznie dziękujemy dwutygodnikowi SAMO ZYCIE za wsparcie medialne wycieczki oraz fotografowi Robertowi Widera za piękne zdjęcia.

 

03.06.2012 odbył się Międzynarodowy Dzień Dziecka w Oberhausen przy Altmarkt 3, który poprowadzili klaun “Romcio” i pszczółka “Gabi” czyli Duet Pol-Ton (nasi Piastowicze Grazyna i Roman Szklarscy).

 

08.06.2012 wybraliśmy się liczną grupą z Piasta aby wspólnie oglądać mecz Polska- Grecja na EURO2012. Emocje były wielkie, co najlepiej można zobaczyć na nagraniu, jakie zrobił nasz Marek>>>>>>  Wcześniej typowaliśmy wynik meczu ale jak się okazało nikt z nas nie przewidział remisu 1:1 Ogromną atrakcją był oczywiście również koncert zespołu Oddział Zamknięty, a piękne zdjęcia z tego spotkania można już zobaczyć na stronie fotografa Roberta Widery>>>>>>

 

16.06.2012 udaliśmy się grupa Piastowiczow i sympatyków na transmisje meczu Polska-Czechy i występ grupy SYNDYKAT w Grugahalle w Essen. Atmosfera była wspaniała, a koncert rewelacyjny! Zabrakło tylko niestety naszej wygranej w meczu.

 

22.06.2012 Poetycko-muzyczna Noc Świętojań­ska w Solingen zorganizowana w restauracji „Schlesische Schänke” w Solingen przez nasza klubowiczke Joanne Duda-MurowskiCzytano wiersze, tańczono, były skoki przez ognisko, wróżono z kart i oczywiście nie zabrakło puszczania wianków. Znaleźli się też dzielni i odważni panowie, którzy nie wahali się wejść do wody aby je wyławiać. Artykuł na temat tego spotkania autorstwa Leonarda Paszka można przeczytać w 13 numerze Samego Życia (www.samo-zycie.de), a reportaż filmowy dostępny jest na www.pepe-tv.de

 

23.06.2012 – NOC ŚWIĘTOJAŃSKA Piastowiczow u Krystyny i Andrzeja Kurkowskich –Nie zabrakło tańców, śpiewów, dobrych humorów i robaczków świętojańskich!

 

07.07.2012 w Restauracji Schlesische Schänke w Solingen odbył się pierwszy Open Air z cyklu“Czadowa Westfalia”, organizowany przez Związek Polskich Muzyków w Niemczech. Na jednej scenie wystąpiły znakomite zespoły: Black Bone Company, 3R12, COMMUNA, SYNDYKAT, Schockraum oraz zespół TOXID, w którym wokalistą jest nasz Piastowicz Jens Antkowiak (www.toxid-band.de).

 

08.07.2012 – Wycieczka do Gazometru – pod przewodnictwem Leonarda Paszka wybralismy się na drugą już wycieczkę z cyklu “Poznajemy Zagłębie Ruhry”. Tym razem odwiedziliśmyGazometr w Oberhausen i mieliśmy okazję podziwiać wystawę “Magische Orte – Natur- und Kulturmonumente der Welt”.  Po wycieczce udaliśmy się na uroczysty wernisaż wystawy malarstwa, grafiki i fotografii organizowany przez grupę ART-ERIA i rewelacyjny koncert zespołu SkyPilotes w Restauracji Gdańskiej.

01.09.2012 – Wieczór artystyczny “Kwadrans po wschodzie słońca”, który odbył się w Klubie Kon-Takt w Essen. Promocja tomiku poezji Waldemara Kostrzębskiego pt. Kwadrans po wschodzie słońca” & wystawa malarstwa Alexandry Kulik, inspirowana wierszami Waldemara Kostrzębskiego. Wieczór dedykowany Gminie Polskiej Piast w Essen za wieloletnią działalność na rzecz krzewienia i propagowania polskiej kultury w Niemczech oraz za całokształt działań na rzecz integracji Polaków. Organizacja: Halina & Waldemar Kostrzębscy, Henrietta Ivezic.

 Film z wieczoru>>>>>>

 

7-9.09.2012 – jesienny weekendowy wyjazd Piastowiczow i sympatykow do naszego ulubionego Pensjonatu Walddorf  w Winterbergu www.pension-walddorf.de

 

15.09.2012 w Restauracji Gdanska w Oberhausen odbyło się spotkanie poetycko-muzyczne „BABIE LATO”, którego organizatorką była nasza Piastowiczka Joanna Duda Murowski.Byliśmy urzeczeni atmosferą tego wieczoru i cieszymy się, że mogliśmy delektować się poezją tak licznie przybyłych poetów polonijnych i wspaniałą muzyką w wykonaniu Róży i Benedykta Frąckiewicz. Dziękujemy Joasiu i gratulujemy!

22.09.2012 – Zabawa z Duetem POL-TON w Restauracji Transilvania. Wieczór uświetniła znakomita artystka satyryczno-kabaretowa Irena Rostalski. Atmosfera była wspaniała i wszyscy bawili się wyśmienicie! Więcej o Duecie POL-TON (nasi Piastowicze Grażyna i Roman Szklarscy) na ich stronie>>>>>>

 

30.09.2012 – Zmiana Księdza Proboszcza w PMK w Essen – Decyzją władz wyższych Zgromadzenia Księży Chrystusowcow Ksiądz Proboszcz Tadeusz Talik został mianowany z dniem 1.10.2012 przełożonym domu Towarzystwa Chrystusowego „Casa Augusta“ w Rzymie. Pożegnanie Księdza Proboszcza Tadeusza z parafią w Essen i przywitanie nowego Proboszcza Jana Urbanka miało miejsce 30.09.2012. My ze swojej strony dziękujemy Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi za ogromne zaangażowanie i poświęcenie w tworzeniu naszej polonijnej Wspólnoty Parafialnej, za zapał i oddanie w tej jakże pięknej, ale trudnej posłudze. Nowemu Proboszczowi dedykujemy słowa Jana Pawła II: „Niech nasza droga będzie wspólna, niech nasza modlitwa będzie pokorna, niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei będzie sprzeciwiać”. Nagranie z uroczystości pożegnania Ks. Proboszcza T.Talika można obejrzeć na PEPE-TV>>>>>>>

 

06.10.2012 – drugie nasze spotkanie muzyczne z cyklu PIASTOTEKA. Dziękujemy Emilii Wieding oraz zespołowi TOXID (www.toxid-band.de), za wspaniały występ w naszych progach oraz wszystkim uczestnikom KARAOKE za udział w zabawie. Prowadzenie spotkania: Leonard Paszek oraz David Zralek i Kevin Wantulok. Organizacja: Monika Immink i David Zralek. Podczas imprezy zebraliśmy ponad 400 euro na leczenie i rehabilitacje dla malej Natalki Majchrzak (www.natalkamajchrzak.pl).

 

13.10.2012 – SPOTKANIE PIASTOWICZÓW „JESIENNE OGRODY”. Jak zwykle atmosfera była wspaniała i mimo kapryśnej pogody humory dopisały! Dziękujemy również wszystkim Piastowiczom za przepyszne potrawy i gratulujemy Joli i Eli pomyslowych piastowskich wypieków!

 

03.11.2012 – Wieczór Wisławy Szymborskiej i zabawa z zespołem REMIX(www.remixband.de). Wystąpiły: Irena Moll, Anna Zięba  oraz Dorota Lesiow. W trakcie spotkania odbyła się projekcja filmu o Wisławie Szymborskiej „Koniec i początek” oraz otwarcie wystawy malarki holenderskiejPauline C.J. van Bijleveld. Organizacja i prowadzenie: Dorota i Marek Lesiow.

 

 

Spotkanie Kongresu Organizacji Polskich w Berlinie

W dniach 7-9 grudnia 2012 r. odbyło się spotkanie Kongresu Organizacji Polskich. Konferencje odbyły się  w Landesvertretung NRW w Berlinie.

Polską Gminę Piast e.V. w Essen reprezentowali Andrzej i Krystyna Kurkowscy oraz Katarzyna Prusaczyk.  W trakcie ciągu spotkań poruszone zostały tematy dotyczące Polonii w Niemczech jak również mniejszości niemieckiej w Polsce,  problematyka braku reprezentacji Polonii w Niemczech w polskim parlamencie jak również  utworzenia w Niemczech miejsca  pamięci Polakom pomordowanym przez Hitlerowców.  Ważnym elementem obrad stała się  realizacja polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie  i przyjaznej współpracy  dnia   17 czerwca 1991 r. Niemiecka Polonia przyjęła na kongresie dodatkowe  postulaty, adresowane zarówno do władz polskich, jak i niemieckich. Jedne z nich to problem dotyczący utworzenia stabilnej struktury finansowania organizacji polskich w Niemczech, np. poprzez oddzielny stabilny fundusz przy ministerstwie spraw wewnętrznych w Berlinie, większy dostęp do mediów oraz wspieranie w Niemczech nauczania języka polskiego przez organizacje polonijne. Zakończenie  konferencji uświetnił swoim występem Steffen Möller.

10-ta Rocznica Forum Russlanddeutsche Essen

“Forum Russlanddeutsche Essen” obchodziło 15 grudnia 2012 dziesięciolecie swojego istnienia. Uroczysta akademia z krótkim podsumowaniem działalności odbyła się o godzinie 17-tej w Sali Bürgerhauses Oststadt.  Na uroczystość przybył przedstawiciel władz Essen; delegat Russlanddeutsche przy Landestagu oraz przedstawiciele innych  Organizacji jak: “Słoweńskiej”, “Tureckiej” i polskiego “Piasta”.
Uroczystość prowadził Otto Engel (1. Vorsitzende), Marina Mirau (2. Vorsitzende) i nasz bardzo dobry znajomy -a w pewnym sensie tez podpora naszej organizacji-  Igor Wenzel.
Uroczystość otwarł przedstawiciel władz politycznych miasta – Prezydent.  W swoim przemówieniu  pogratulował “Forum” tak długiej i owocnej działalności i podkreślił jakie znaczenie dla rozwoju naszego miasta i integracji maja takie organizacje jak np. “Forum,  skupiające przedstawicieli rożnych narodów i kultur.
Następnie pokazana była historia powstania “Forum” i omówione były największe projekty jak: pomoc dzieciom w szkole, nauka języka dla dorosłych i pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.
Nie zabrakło tez  tradycyjnych tańców, pieśni i piosenek w wykonaniu grup należących do organizacji.
Z ramienia “Piasta” w uroczystości brała udział Krystyna Saternus-Kurkowski, która w paru słowach podziękowała za zaproszenie na to święto;  krotko przedstawiła przybyłym nasza “Organizacje” i pogratulowała “Forum” tak wspanialej pracy w pierwszym dziesięcioleciu ich działalności. Wyraziła tez życzenie dalszego rozwoju i rozkwitu, a na przyszłość zacienienia współpracy naszych organizacji. Kwiaty w biało -czerwonych barwach zostały złożone na ręce 1. Vorsizende -Otto Engel i Igora Wenzel.
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do bufetu i na tańce.

Piastowski Wieczór Wigilijny

W sobotę 15 grudnia 2012 w Klubie Kon-Takt w Essen odbył się Piastowski Wieczór Wigilijny. Wieczór uświetnił nowy proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Essen ks. proboszcz Jan Urbanek, który dziękując za zaproszenie, wygłosił krótką przemowę do zebranych gości i poprowadził tradycyjną modlitwę, podkreślając znaczenie Świąt Bożego Narodzenia, zakorzenionych głęboko w polskiej tradycji. Przełamano się tradycyjnie opłatkiem, życząc sobie wzajemnie wszystkiego najlepszego.  Przybyli piastowicze przynieśli ze sobą fantastyczne domowe wypieki i wigilijne przekąski. Główny wigilijny posiłek stanowiły smażony karp, krokiety z kapustą i grzybami oraz czerwony barszcz. Nie zabrakło polskich kolęd, śpiewanych z zapałem przez piastowiczów oraz bardzo szczególnych wierszy, przybyłej na to spotkanie prosto z Polski, niepełnosprawnej Stefanii Maniury. Czytano także teksty o polskich zwyczajach i tradycjach świątecznych. Uroczyste spotkanie zakończyło się późnym wieczorem, napełniając przybyłych piastowiczów, niezwykle wzruszającym uczuciem przynależności do polskiej wspólnoty na obczyźnie oraz wypełniło ich serca przedświąteczną radością.

    

OPŁATEK POETÓW w Gdanskiej 16.12.2012

Kolejny raz, tradycyjnie już, spotkaliśmy się, 16 grudnia 2012r. w restauracji „Gdańskiej”, w Oberhausen na Wigilii Poetów.

I znowu było wzruszająco i tak… po polsku!

Ustroiliśmy sami choinkę, przełamaliśmy się opłatkiem i obdarowaliśmy się nawzajem tym, co najlepsze w nas.

Tego dnia przybieżeli do Betlejem „Gdańska” poeci polonijni ze swoją świąteczno – zimową poezją i prezentowali swoje refleksje tuż przy choince.

WOŚP OBERHAUSEN 13.01.2013

Kochani!!! Pobiliśmy kolejny rekord!!! Tym razem w Gdańskiej w Oberhausen podczas 21 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz po doliczeniu jeszcze kwoty zebranej w Bibliotece Polskiej Piast w Essen i innych datkow zebraliśmy 4.005 euro!!!

W galerii fotografa Roberta Widery można zobaczyć zdjęcia z tego spotkania>>>>>> 

 

Nasza Biblioteka Polska Piast przy Polskiej Misji Katolickiej w Essen (Hirtsieferstr. 13) także w tym roku aktywnie włączyła się do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

K+M+B 2013 w Gminie Polskiej „Piast“ w Essen

W kameralnym gronie Piastowiczów przyjęliśmy 20 stycznia 2013 r., kolędę ks. Zbigniewa z Polskiej Misji Katolickiej w Essen. Po wspólnej modlitwie był czas na refleksje i plany na bieżący rok, który już teraz okazał się dla wielu za krótki. Trudno było ustalić terminy  imprez  dla inicjatorów współtworzenia artystycznej strony naszej społeczności. Cieszymy się, że są entuzjaści chcący organizować dla nas i dla całej Polonii  spotkania POLSKOSCI.

Karnawał w pełni, więc pora na zabawę!

W sobotę, 02.02.2013 odbyła się Zabawa Karnawałowa w Piaście.

Bürgerzentrum Kon-Takt, zapełniony gośćmi przebranymi w zaskakujące i bardzo pomysłowe stroje, zamienił się w kolorową salę. Wszyscy bawili się wspaniale przy gorących rytmach przebojów Zespołu Pol-Ton.

Dziękujemy Grażynie i Romanowi Szklarskim za doskonałą oprawę muzyczną i świetlną tego wieczoru, wystrzałowy repertuar z mnóstwem niespodzianek a Piastowiczom za wkład i pomoc w zorganizowaniu tej niezapomnianej zabawy.

Zimowy wyjazd do Winterbergu 15-17.02.2013

Jak co roku Piastowicze wybrali się do Winterbergu na narty. Nie zabrakło nam wspaniałego humoru, śpiewów przy gitarze i wieczornej zabawy. Pogoda dopisywała i pozwoliła nam cieszyć się sportami zimowymi. Sobotni wieczór zakończony został tradycyjnie ogniskiem z kiełbaskami i grzanym winem. BYŁO WSPANIALE. Dziękujemy Wam!

Wybory w Kongresie Polonii Niemieckiej

Obradujący w dniu  23 lutego 2013 w Kolonii Zjazd Kongresu Polonii Niemieckiej wybrał na kolejne 4 lata nowy Zarząd.  W jego skład  weszli:
– Bogdan Milek –  przewodniczący (jednocześnie przewodniczący Polskiego  Towarzystwa Medycznego w Niemczech – PTM)
– Wiesław Lewicki – wiceprzewodniczący,  dotychczasowy  prezes Kongresu  Polonii Niemieckiej
– Zbigniew Kostecki – wiceprzewodniczący, były prezes Kongresu Polonii Niemieckiej oraz  byly prezes PTM
– Dorota Kabiesz – sekretarz, dotychczasowa wiceprzewodnicząca Kongresu Polonii Niemieckiej
– Elisabeth Schwierzy – skarbnik (czynna jednocześnie od wielu lat w komisji rewizyjnej w Gminie Polskiej PIAST)

Komisja Rewizyjna:
– Dariusz Odyniec  (jednocześnie prezes Stowarzyszenia Polskojęzycznych Prawników w Niemczech)

 

Wieczór literacko-artystyczny „Twórcze kontrasty” – 23.02.2013

23 lutego 2013 roku w restauracji „Gdańska” w Oberhausen odbył się program literacko-artystyczny pod tytułem „Twórcze kontrasty”. Był to już drugi program pod tym samym tytułem, zorganizowany przez Halinę i Waldemara Kostrzębskich. Pierwszy program odbył się w tym samym miejscu we wrześniu 2011.

Fot. R.Widera

Spotkanie dzieci z bajkopisarką

Jolantą Horodecką-Wieczorek

W dniu 24.02.2013 o godz.11.00 w pomieszczeniach Polskiej Misji Katolickiej odbyło się spotkanie dzieci z bajkopisarką Jolantą Horodecką-Wieczorek.

Rodzice jak i dzieci wsłuchani w treść czytanych przez autorkę bajek, przenieśli się w cudowny świat opowieści, przysłuchując się z zapartym tchem.

Wycieczka do Ruhrmuseum 03.03.2013

Piastowicze wspólnie z grupą zorganizowaną przez Leonarda Paszka spotkali się aby zwiedzić Zeche Zollverein w Essen. Część informacyjną prowadziła pani dr Veronika Grabe, która doskonale przekazała historyczne aspekty Zagłębia Rury oraz naświetliła elementy polskości w tym regionie. Zeche Zollverein jest ujęte na liście UNESCO i stanowi ciekawą atrakcję w Essen.  Wycieczkę uświetniło zwiedzanie muzeum, które zawiera eksponaty od ponad wielu tysięcy lat przed naszą erą po czasy współczesne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się m.in. eksponaty przedstawiające  Polaków i ich kultywowanie polskich korzeni na tym terenie. Można było się dowiedzieć o roli koscioła dla Polaków za granicą, polonijnych organizacjach oraz znaleźć ciekawe polskie eksponaty. Całą wyprawę zakończono przy gorącej filiżance kawy we wspólnym gronie. Dziękujemy Leonardowi Paszkowi za tak wspaniale zorganizowaną wycieczkę, pani dr Grabe za doskonałe oprowadzenie w języku polskim i zachęcamy wszystkich do następnej wspólnej wyprawy Gminy Polskiej Piast i Pol-Cafe, tym razem do Zeiss Planetarium w Bochum 20 kwietnia 2013 roku.

 

 

WYBORY w GMINIE POLSKIEJ PIAST

W sobotę, 23.marca 2013 odbyło się w pomieszczeniach Kon-Takt Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Gminy Polskiej Piast, na którym wybrano nowy Zarząd w następującym składzie:

 

Zarząd:

Przewodniczący- Andrzej Kurkowski

1. Z-ca Dorota Lesiów

2. Z-ca Marek Lesiów

Skarbnik- Katarzyna Prusaczyk

Sekretarz- Henrietta Ivezic

 

Komisja Rewizyjna:

Elżbieta Schwierzy

Elżbieta Wręczycka

 

Gmina Polska Piast to miejsce spotkań polonusów, mająca na celu krzewienie kultury oraz tradycji polskiej.

Zapraszamy więc do wspólnej zabawy oraz realizacji programów i projektów Gminy Polskiej Piast!

 

 

 

 

„MAZURKI Z WIERSZY”

6 kwietnia 2013 r. w rest. „Gdańskiej”

Spektakl poetycko – muzyczny z zespołem „Nomedia” w składzie:

Krzysztof Weihsmann – gitara, Janusz Adamczyk – gitara, Robert Alexander Duda – gitara, Anna Strzelecka – skrzypce,Katarzyna Stuka – wokali Michael Belibasakis – perkusja.

Poeci polonijni:

AKT I WIOSNY: Elly i Waldemar Pankiw, Agnieszka Morańska-Rödel, Maciej Mikołajczyk, Janina Subzda-Majchrowska i Stanisław Koselski.

AKT II WIOSNY: Bożena Zylla, Krzysztof Herzyk, Anna Wiencek, Krzysztof Mrowiec, Alicja Rybałko i Zbigniew Stelmach.

Gdzieś, pomiędzy i ja – Joasia Duda-Murowski

Spotkanie w Zeiss Planetarium w Bochum 20.04.2013
Pol-Cafe oraz Polska Gmina Piast w Essen e.V. spotkali się w Zeiss Planetarium w Bochum aby wspólnie obejrzec Sternstunde przy muzyce pop oraz rock. Było wspaniale !!! Dziękujemy organizatorom oraz przybyłym gościom.

 

 

THANKS JIMI FESTIVAL

1 maja 2013 r. na rynku w Oberhausen przy restauracji “Gdańska” spotkało się wielu gitarzystów aby zagrać w największej gitarowej orkiestrze świata przebój Jimi`ego Hendrixa „Hey Joe”.

Wydarzenie to przyciągnęło pokaźne grono polskich jak i niemieckich gitarzystów oraz słuchaczy.
Słoneczna pogoda oraz niesamowita atmosfera wydarzenia wprowadziła w niezwykły klimat, który udzielił się wszystkim zebranym na rynku. Dziękujemy wszystkim za przybycie!

 

 

Piwnica pod Piastem 04.05.2013

4 maja 2013 w pomieszczeniach klubu „Kon-Takt” w Essen odbyło się kolejne spotkanie artystyczne z cyklu „Piwnica pod Piastem”. Tym razem zaproszono Maję Przybylską z Dortmundu, Elżbietę i Wojciecha Stempel z Bielefeld oraz Krzysztofa Rusnarczyka z Dortmundu. Przybyłych gości powitały jak zwykle serdecznie Henriette Ivezic oraz Dorota Lesiow.

W dniach od 18.05.-20.05.2013 odbył się 3-dniowy festiwal „Polonia Village” Rock & Blues 2013

Była to wspaniała okazja dla wielu Piastowiczów, aby udać się w ten weekend do miejscowości Stolberg, położonej w pobliżu Aachen i wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu muzycznym, zorganizowanym  przez Związek Polskich Muzyków w Niemczech „Oktawa” e.V.

W środku lasu, na dużym polu namiotowym, przy słonecznej pogodzie mieliśmy okazję przeżycia nadzwyczajnej uczty muzycznej. Gwarantem tych doznań były występy znakomitych polskich jak i niemieckich muzyków. Miedzy innymi na scenie gościł zespól TOXID, wokalistą którego jest nasz Piastowicz- Jens Antkowiak.

Przy głośnych dźwiękach  bluesa i rocka nie zabrakło smacznej polskiej kuchni, ciekawych rozmów oraz magicznych chwil przy ognisku.

Gmina Polska Piast e.V. dziękuje Organizatorom za zaproszenie oraz gratuluje  zorganizowania tak wspaniałego festiwalu.

 

24 maja 2013 r.  W TRZYNASTĄ ROCZNICĘ restauracji „GDANSKIEJ”  przyznano STATUETKI NEPTUNA!

Piątek 24 maja 2013 r. Największa sala restauracji „Gdańskiej”.

Tłoczno i duszno. Duszno od emocji.

To już 13 lat kultowej restauracji „Gdańskiej” w Oberhausen!

I jak co roku, w tym wielkim dniu wręczono statuetki „NEPTUNA” osobom, które przyczyniły się do rozwoju kultury.

W tym roku laureatami zostali: Jürgen Reinke i Leonard Paszek

fot. Adam “Zegarmistrz”

1 czerwca 2013 r. -Wydarzenie artystyczne w Essen

1 czerwca 2013 roku w naszej Gminie Polskiej „Piast” w Essen przeżyliśmy niezwykły wieczór literacko-muzyczny, zorganizowany przez Irenę Moll i Krzysztofa Rusnarczyka z okazji promocji nowego tomiku „Ballad emigracyjnych” znanego poety i kompozytora Zbigniewa Stelmacha z Köln.

01.06-30.06.2013 – Wystawa malarska Pawła Steffanowskiego

Paweł Steffanowski urodzony 13.03.1978 roku w Rabce pokazuje w Essen po raz drugi swoje dzieła. Jego aktualna wystawa nosi tytuł: „Dzikie życie”. W swoich pracach artysta kładzie akcent na ruch i żywiołowość w świecie dzikich zwierząt. W przeciwieństwie wszelkim trendom są jego akrylowe obrazy prezentowane na kawałkach drewna co jeszcze bardziej podkreśla ich zespojenie z naturą.

 

 

DZIEŃ DZIECKA  – Altmarkt w Oberhausen

9 czerwca 2013 r. – niedziela.

Altmarkt w Oberhausen zapełniony dziećmi z pomalowanymi kolorowo, uśmiechniętymi buziami. Były kotki, myszki… ale hitem tegorocznego Dnia Dziecka były różowe i liliowe motylki.

Biene Gabi  i Clown Romcio, czyli Grażyna i Roman Szklarscy, barwnymi strojami i specjalnie przygotowanym i pięknie wyśpiewanym repertuarem sprawili, że dzieci poczuły się, jak Alicja w krainie czarów.

XVI Zlot Polonijnych Motocyklistów w Stolberg k/Aachen

Gmina Polska Piast miała zaszczyt gościć na tegorocznym Zlocie Polskich Motocyklistów, organizowanym przez Bractwo Motocyklistów Polskich na Obczyźnie e.V. ,  który odbył się w dniach od 14.06. – 16.06.2013.

 

 

Poetycka noc świętojańska na łące w Solingen

Kwiat paproci zakwita tylko raz w roku i to w szczególną noc, dlatego 22 czerwca 2013 r.entuzjaści tradycji i poszukiwacze szczęścia spotkali się na czerwcowej łące przed restauracją„Schlesische Schänke” w Solingen, w Niemczech.

Program tego spotkania uporządkowano w trzech częściach.

 

22.06.2013- Noc Świętojańska Piastowiczow w Essen

Sobotnie spotkanie Piastowiczow w ogrodach Krystyny i Andrzeja. Członkowie Gminy Polskiej Piast dziękują za zaproszenie oraz spędzony czas “Nocy Świętojańskiej” przy grillu, ognisku oraz śpiewach i grach sportowych. Bawiliśmy się doskonale dzięki gościnności gospodarzy i przemiłej atmosferze, jaką specjalnie dla nas stworzyli.

 

 

29.06.2013 – Benefizkonzert „Nomedia dla Przyjaciół”

Miarą społeczeństwa jest jego stosunek do osób niepełnosprawnych. W sobotę 29 czerwca w restauracji Gdańska w Oberhausen odbył się Benefizkonzert „Nomedia dla Przyjaciół”.Podczas koncertu przeprowadzono kwestę oraz licytację obrazu Marka Kubskiego „Maki”,który wylicytowano na 400 euro. Zebrano do puszek 682 euro. Całość dochodu z koncertu, czyli 1.082 euro zostanie przeznaczone na kolonie dla niepełnosprawnych z Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Modlitwa i Czyn” z Zabrza.

 

 

CZADOWA WESTFALIA 2

6 lipca 2013 r.  Schlesische Schänke,  Solingen

Mocno „zabełtał się nam ten błękit w głowie“ pod parasolami osłaniającymi upał w Schlesische Schänke.

Cała noc była prawdziwie i upalnie czadowa!

Przygoda w Gruga Parku

7 lipca 2013 r.

Początek lata i cudownie leniwie upalna niedziela.

Przed wejściem do Gruga Parku w Essen, o godz. 13: 00 zebrała się spora grupa piastowiczów, fanów pol-cafe i innych chętnych do wspólnego spędzenia tego dnia.

Wszyscy „uzbrojeni” w kamery, aparaty fotograficzne, plecaki

 i kosze z prowiantem i dobre humory!

Nasz przewodnik, Leonard Paszek, opowiada nam historię powstania tego parku i szkicuje plan wycieczki.

Po spotkaniu w Gladbeck 07.09.2013

W minioną sobotę odbyło się  “Spotkanie Wyborcze Polonii Niemieckiej przed wyborami do Bundestagu oraz Konferencja Programowa Polonii” , organizowane przez na nowo kształtujący się Kongres Polonii Niemieckiej, który po wystąpieniu z Konwentu chciałby  ponownie spróbować skonsolidować i demokratycznie zjednoczyć Polonię Niemiecką. Tym razem na bardziej zdrowych i transparencyjnych zasadach, dopasowując się do aktualnych wymogów i oczekiwań.

W pierwszej części byliśmy świadkami mini kampanii wyborczej głównych niemieckich partii politycznych (bez CDU), w której oczekiwaliśmy usłyszeć, która to partia przygotowała najlepszy pakiet programowy dotyczący problemów, aktualnie nurtujących Polonię.

 

Wieczór artystyczny „Wspomnienie lata” w Piwnicy pod Piastem

7 września 2013 w pomieszczeniach klubu „Kon-Takt” w Essen odbyło się kolejne spotkanie artystyczne z cyklu „Piwnica pod Piastem”. Tym razem zaproszono dwie panie, Jadwigę Jagę Rudnicką z Erlenbach nad Menem oraz Małgorzatę Brzosko z Dortmundu. Zebranych gości przywitała w imieniu Gminy Polskiej Piast Dorota Lesiow, następnie przekazała mikrofon Waldemarowi Kostrzębskiemu, który wygłosił słowo wstępne.

 Tyskie Sommerfest 2013

W ramach kolejnego festynu  zorganizowanego przez „Tyskie” odbył się 14.09.13 turniej piłkarski z udziałem wielu zespołów polonijnych.

Z radością donosimy, że zespół „Polonia Essen” sponsorowany i mocno dopingowany przez Gminę Polską PIAST zajął 2 miejsce.

Zwycięzcą turnieju został „Stern Köln“, a 3 miejsce zajęła „Polonia United”.

 Wrześniowy wyjazd do Winterbergu(2013)

Jak co roku Piastowicze oraz sympatycy Piasta wybrali się na grzyby do Winterbergu. Słońce przyświecało przez cały czas, choć już dosyć chłodny wiatr dawał o sobie znać, jednak las obdarował nas wspaniałymi okazami grzybów. Wszyscy zadowoleni mogliśmy powrócić do pensjonatu Walddorf, gdzie przy ogniskowym grillu można było się podzielić wrażeniami i spędzić przemile wieczór w sympatycznym towarzystwie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za wspaniałą zabawę!

Polecamy również pensjonat Walddorf w Winterbergu/Mollseifen oraz dziękujemy serdecznie właścicielom za mnóstwo udogodnień oraz zorganizowanie nam tak niezapomnianego pobytu.

www.pension-walddorf.de

 

 

Zabawa ANDRZEJKOWA w Piaście

30 listopada 2013 r. Essen – Katernberger Markt.  Godzina 18:00.

Sala Kon – Takt wypełniona po brzegi.

Nikogo dzisiaj nie zatrzymał przebiegający  drogę czarny kot.

Punktualnie wieczór Andrzejkowy, zorganizowany przez Gminę Polską „Piast”  (której nota bene przewodniczący też Andrzej!)  rozpoczął niesamowicie gorący, godzinny koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu zespołu „ Thagar”

Jubileusz 15-lecia Biblioteki przy Gminie Polskiej Piast

10 grudnia 2013 roku przypadła 15-ta rocznica istnienia polskiej biblioteki w pomieszczeniach Polskiej Misji Katolickiej w Essen.

Na przestrzeni 15 lat biblioteka zmieniła 2 razy swoją siedzibę. Od roku 1998 mieściła się w pomieszczeniach przy Kościele St. Marien w Essen – Nordviertel,  po czym w roku 2007 została przeniesiona wraz z Misją Katolicką do pomieszczeń przy Kościele St. Clemens Maria Hofbauer w Essen – Altendorf.

Od chwili uruchomienia biblioteki pracują w niej społecznie Stanisława i Sławomir Miklaszewscy oraz Elżbieta i Jerzy Wręczyccy.

 

W każdy piątek i w każdą niedzielę witają zainteresowanych czytelników, zapewniając dobrą lekturę z bogatego 9- tysięcznego księgozbioru, częstują kawą na życzenie -co cieszy się ogromnym uznaniem wśród odwiedzających bibliotekę.

Dzięki owocnej pracy załogi piastowskiej biblioteki czytelnicy mają od początku dostęp do literatury polskiej, nie tylko klasycznej, ale również współczesnej oraz do bieżących informacji polonijnych.

W niedzielę dnia 24 listopada 2013 roku w bibliotece gościł rektor PMK w Niemczech ks. prałat Stanisław Budyń, składając na ręce bibliotekarzy podziękowanie za 15 lat prowadzenia oraz rozwój  biblioteki.

W imieniu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii do życzeń dołączył się Wicekonsul ds. Współpracy z Polonią- Andrzej Dudziński, składając serdeczne gratulacje.

Zarząd Gminy Polskiej Piast wyraża Elżbiecie, Stanisławie jak również Jerzemu i Sławomirowi wyrazy szacunku i uznania za pracę społeczną, oraz dziękuje za zaangażowanie i wytrwałość w prowadzeniu tej działalności, życząc kolejnych równie owocnych lat i pomyślności w życiu osobistym.

Fotorelacja Leonard Paszek: www.pol-cafe.de/15Biblioteka

Videorelacja Pepe-TV: http://www.youtube.com/watch?v=PQmWsWA8T5A#t

 

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2014

W niedziele, 12 stycznia 2014 w Restauracji „Gdańska” w Oberhausen odbył się 22 Finał WOŚP pod hasłem „Na Ratunek“.

W radosnej przepełnionej miłością do niesienia pomocy atmosferze upłynęło nam 12. spotkanie  WOŚP w Oberhausen.

„Na Ratunek“ przybyło wielu wspaniałych artystów, w tym muzycy, piosenkarze malarze i działacze polonijni.

Dzięki Wam Kochani o Wielkich Sercach udało zebrać się i przekazać WOŚP ponad 3500 €.

Gmina Polska Piast serdecznie dziękuje wszystkim za przybycie, za wsparcie jak i wspaniałą współpracę oraz fantastyczny przebieg zbiórki.

Do następnego roku Kochani i jak zawsze z pozdrowieniem – Siema!

 

Wieczór artystyczny “poetyckie qui pro quo”

25.01.2014 – Wieczór artystyczny “poetyckie qui pro quo”w PMK w Dortmundzie
z udziałem Ireny Moll, Małgorzaty Brzosko, Małgorzaty Broll, Mai Przybylskiej, Waldemara Kostrzębskiego, Elżbiety i Wojciecha Stempel oraz Wojciecha Twarowskiego.
Wieczorowi towarzyszyła wystawa obrazów Małgorzaty Broll, rysunków Mai Przybylskiej oraz prezentacja najnowszego tomiku poezji Waldemara Kostrzębskiego “Metafory pomiędzy synapsami”. Więcej zdjęć w Fotorelacjach Pol-cafe >>>>>

 

 

Karnawał w Piaście z Zespołem Pol-Ton

W sobotę, 01.02.2014 odbyła się huczna zabawa karnawałowa w PIASCIE. Wszyscy bawili się wspaniale przy gorących rytmach przebojów Zespołu Pol-Ton. Dziękujemy Grażynie i Romanowi Szklarskim oraz Januszowi Buremu za doskonyły program muzyczny, zaskakujący repertuar z mnóstwem niespodzianek a Piastowiczom za wkład i pomoc w zorganizowaniu tej zabawy.

Ciąg dalszy patrz w archiwum.

 

Deutsch

 

Der polnische Verein „Piast” wurde am 08.03.1994 gegründet und am 24.01.1997 im Amtsgericht Essen angemeldet.

Seit dem Beginn unserer Tätigkeiten gehören wir dem Polnischen Kongress in Deutschland an. Wir sind eine Gruppe von mehr als 70 Personen, die die polnische Sprache kennen und Interesse am Erhalt der Kultur und der Tradition des Landes haben, in dem sie geboren wurden.

Gemeinsam versuchen wir uns eine Möglichkeit zu schaffen, in der wir unsere freie Zeit sinnvoll nutzen können. Unser Ziel ist die gemeinsame Hilfe bei allerlei Problemen, mit denen wir Tag für Tag zu kämpfen haben.

So treffen wir uns schon seit 10 Jahren jeden Sonntag um 17.00 Uhr in unserem Verein, wo wir bei Musik, Kaffee und Kuchen unser weiteres Vorgehen besprechen, z.B.: Treffen mit interessanten Personen aus verschiedenen Berufszweigen (Steuerberater, Kosmetikerinnen, Ärzten verschiedener Fachbereiche usw.).

All unsere Festlichkeiten werden im Rahmen der polnischen Tradition abgehalten. Wir können auf viele gelungene Festlichkeiten zurückblicken, wie auf den Andreastag, Nikolaus und Weihnachten sowie auf den „8. März” oder einfache Grillabende mit Gesang und Würstchen. Und nicht zu vergessen Silvester oder Karneval, wo wir mit 60-90 Leuten bei polnischen Klängen bis in den Morgen feiern.

Zwei Mal im Jahr veranstalten wir Ausflüge zu Jugendherbergen, bei denen auch die touristischen Attraktionen nicht zu kurz kommen. Aus unserem Verein heraus agieren noch eine polnische Sprachschule für Kinder, eine Fußballmannschaft „Polonia Piast”, ein Aerobickurs, ein Fahrradklub, eine Kochgruppe mit dem Namen „Ludwiczku do rondla” sowie zwei Mal im Monat unsere Kegelgruppe. Das sind nur einige der Ziele, die wir erreichen konnten – doch längst nicht alle.

Unter anderem ist es uns auch gelungen eine polnische Bibliothek mit über 150 Mitgliedern zu gründen. Die WoMa Artiskic Group war der Herausgeber des einzigen polnischsprachigen Magazins in Essen sowie Veranstalter verschiedener Ausstellungen (Malerei, Bildhauerei, Fotographie, Grafik usw.).

Es ist uns nach langen Gesprächen mit dem Essener Schulamt gelungen eine „Polnische Schule” zu gründen, die schon seit 3 Jahren in Essen arbeitet. Auch Dank der Zusammenarbeit mit Frau Barejko-Knops. So wird unseren Kindern die Möglichkeit gegeben ihre Muttersprache zu erlernen, beizubehalten und zu verbessern. Zurzeit leitet Frau Dorota Hanak den Unterricht.

Am 07.11.1999 wurde Herr Piotr Brugier, dank unserer Unterstützung, in den Ausländerbeirat in Essen gewählt.

1995 organisierten wir einen Ausflug für Kinder nach Wilcz im Bezirk Zielona Góra an den See Wuszno. Wobei dies ein gelungenes Zeltlager war.

Weiterhin zu erwähnen wären unsere wohltätigen Tätigkeiten. So haben wir im Zeitraum von 3 Jahren das Kinderheim in Wałbrzych unterstützt, haben Geld für eine Operation für Wojtuś Albiński gesammelt und im letzten Jahr dem Haus für einsame Mütter („Dom Samotnej Matki“) in Szczecin geholfen.

Wir arbeiten gerne auch mit anderen Vereinen unseres Profils, z.B. mit Tunesischen, Spanischen, usw. Am besten gelingt uns aber die Zusammenarbeit mit der sozialpädagogischen Einrichtung „Stadtteil Laden“, in der viele Menschen aus verschiedenen Teilen der Erde arbeiten, und der Polnischen Katholischen Mission in Essen. Zusammen versuchen wir die in unserem Stadtteil anfallenden Probleme, wie Drogensucht, Diebstahl, Alkoholismus, Prostitution und Zerstörung des Gemeindeeigentums, zu lösen.

Wir veranstalten viele Treffen mit Repräsentanten der Stadt, des Stadtteils, der Polizei und vielen anderen. Unter großen Anstrengungen ist es uns gelungen Straßenfeste zu organisieren, wo wir zahlreiche Köstlichkeiten der polnischen Küche, die wir selber zubereiten, zu verkaufen versuchen und den Gewinn für wohltätige Zwecke spenden.

Am 08.02.2003 fanden in den Räumen unseres Vereins Wahlen zum Polnischen Kongress in Deutschland statt.

Im September 2003 wurden wir als fleißig arbeitende Gruppe im Album unter dem Titel „Menschen in Katernberg” gewürdigt.

Im Dezember 2003 halfen wir Herrn Adam Czupryński, aus Kołobrzeg, nach 60 Jahren das Grab seines Vaters in Essen ausfindig zu machen. Und das ist noch lange nicht das Ende…

Am 08.03.2004 haben wir das 10. jährige Bestehen unseres Vereins mit unseren Piast  Mitgliedern und viele Gästen  gefeiert haben. Zusammen mit uns haben gefeiert: Vertreter des Polnischen Generalkonsulats in  Köln, Frau Barbara Sajko mit ihrem Ehemann, Frau Liliana Barejko-Knops, Gründerin der Organisation der ZNP-Organisation (ZNP = Bund der Polnischen Lehrer und Polnischen Schulen in der Bundesrepublik Deutschland), Herr Dr. Zbigniew Kostecki, Vorsitzender des Polnischen Kongresses, (Organisation Polonia in der Bundesrepublik Deutschland), Vertreter des Immigrantenvereins, Herr Mahammat Balaban und viele andere Gäste und Vereinsmitglieder. Im Mittelpunkt unserer Feier war der Auftritt der Folkloregruppe„Krakowiacy i Górale“ unter Führung von Frau Alexandra Czekaj-Meynert. Im Anschluss spieltenSvetlana und Walentina russische Musik auf dem Akkordeon.

In den Räumen der Polnischen Katholischen Mission wurde am 22.08.2004 das Treffen der Jugendgruppe aus dem Weimardreieck (Polen, Deutschland und Frankreich) organisiert. Das Interesse lag vor allem an der Arbeit unseres Vereins.

Am 25.09.2004 nahmen wir am „15. Großen Zechenfest“ teil, um dort unsere Aktivitäten und Spezialitäten  der polnischen Küche (z.B. Bigos, Pirrogi und Kuchen) zu präsentieren. Sogar der Bürgermeister der Stadt Essen, Dr. Wolfgang Reiniger, probierte mit Begeisterung von unseren hausgemachten unseren hausgemachten Pirogis.

Polen war das offizielle Partnerland der Essener Lichtwochen 2004.

Botschafter Dr. Andrzej Byrt hatte die offizielle Schirmherrschaft für das optische Spektakel übernommen und wir freuten uns über den Besuch der Generalkonsulin Frau Elzbieta Sobotka in Essen.

Am 16.04.2005 haben wir die eindrucksvolle Kunstausstellung in den Räumen der „Triple-Z“im „ZukunftsZentrumZollverein“ in Essen und gleichzeitig auch das Polnische Jahr in Deutschland eröffnet. Dank der Zusammenarbeit mit ART-ERIA konnten wir viele polnische Kunststücke (Bilder, Graphiken, Skulpturen usw.) präsentieren. Die Vorsitzende dieser Gruppe war Frau Iwona Bukowski.

Für unseren Verein war es eine Ehre, dass an dieser Ausstellung auch der Bürgermeister der Stadt Essen, Herr Rolf Fliß, Vertreter des polnischen Generalskonsulats in Köln, Herr Jerzy Rasala, Frau Dr. Weronika Grabe, Vertreter der Polonia Organisation in Deutschland, HerrJosef Jablonski, und andere Persönlichkeiten teilgenommen haben.

Nach dem offiziellen Teil der Ausstellung konnten unsere Gäste viele polnische Delikatessen auskosten, wie z.B. Schmalz, polnisches Brot, saure Gurken sowie viele Sorten Kuchen, den die Mitglieder des Vereins „Piast“  selbst gebacken haben. Der Büffetmeister war hier der unschlagbare Künstler für solche Angelegenheiten, Herr Przemysław Dymecki.

Am 05.05.2005 hat unser Verein an der Eröffnung der Ausstellung, die Frau DR. Grabe in der ARKA-Kulturwerkstatt in der Zeche Zollverein in Essen organisiert hat, teilgenommen. Die Kunststücke wurden von den Studenten vorgestellt, die sich an dem Projekt Paris-Berlin-Warschau- unter dem Namen „TRIDEM 2005“ beteiligt haben.

Die Ausstellung fand einen großen Anklang bei ihren Besuchern.

Vom 10.05.2005 – 12.05.2005 verbrachten wir ein ereignisreiches Wochenende in Herford-Dermbach verbracht.

Die sehr angenehme und herzliche Atmosphäre in der Jugendherberge „Concordia“veranlasst uns dort ein jährliches Treffen der Vereinsmitglieder zu organisieren. Auch die für uns zuständige Schwester Andrzeja ist eine einmalige Person, die uns alle Wünsche vom Herzen abliest.

Am 25.06.2005 hat unser Verein Piast am II. Turnier der polnischen Mannschaften in Krefeld teilgenommen. Kapitän der Teams Piast war Henryk Podanowski. Obwohl wir dort keinen höheren Platz erkämpft haben, konnten wir mit der Teilnahme zufrieden sein – denn dabei sein ist alles.

Am 25.09.2005 hat das „16. Große Zechenfest“ stattgefunden.  Dazu haben wir viele  Landsleute aus NRW und noch weitere Gäste eingeladen.  Erfreulich war dabei der besonders große Anklang der Gäste an unserem Stand.

Wir haben geschafft viele Leute zu überzeugen unser Land (Polen) zu besuchen. Bei diesem Fest haben wir Reklame für die schöne Landschaft in Polen, für die wunderbare polnische Küche und polnische Folklore gemacht, wobei uns die Tanzgruppe „Perełka“  mit ihrem  Programm unterstützte. Die Choreografin der Gruppe, Frau Alexandra Czekaj-Meynert, hat ein buntes Programm vorbereitet und damit den Oberbürgermeister, Herrn Dr. W. Reiniger, sichtlich begeistert. Dieses konnten wir aufgrund des positiven Echos in der Regionalpresse feststellen, worauf wir auch sehr stolz waren.

Frau Heike Steinecke, als Mitglied des POINT-EWENTs, lud uns zum Konzert des Ensembles„MAZOWSZE“ am 07.12.2005 ein. Mit einem bescheidenen Blumenstrauß bedankten  wir uns für die Einladung zu dieser schönen Vorführung.

Das neue Jahr 2006 feierten wir zusammen mit unseren Mitgliedern und anderen Gästen auf einem Silvesterball. Mit viel polnischer Musik und polnischen Delikatessen haben wir – wie jedes Jahr – bis in den Morgen gefeiert.

Am 03.03.2006 fand das erste Treffen unter dem Titel „Piwnica pod Piastem“ (dt. „Keller Piast“) statt, das in regelmäßigen Abständen jeden ersten Samstag im Monat erfolgt. Diese Treffen zeichnen sich durch poetische, literarische sowie musikalische Beiträge aus. Hierbei begeisterte uns u.a. Frau Liliana Barejko-Knops mit ihrer Poesiesammlung „Hermetisch Verpackt“. Herr Mirosław Sadowski rezitierte Gedichte von Lesmian, Milosz und vielen anderen bekannten polnischen Poeten. Frau Lidia Cisek las uns ihre Gedichte, die sie zum 2. Todestag des Papst Johannes Paul II. schrieb, vor. Eine musikalische Begleitung zu jedem Treffen hat wie immer unser Vereinsmitglied Waldemar Dziedzic der Bandgruppe „Fakt“ vorbereitet.

Am 08.03.2006 feierten wir unser 12. jähriges Jubiläum in dem neueröffneten Restaurant  Staropolska“ in Essen-Kupferdreh, das von Frau Danuta Pankowski geführt wird.

Ab dem 18.03.2006 treffen sich unsere Senioren im Club „3.Generation“.

Der neue Vorstand unseres Vereins wurde am 19.03.2006 gewählt.

25.03.2006 war der Tag der Aktion„Picobello-Sauber“ in Essen.

Wir halfen durch die Teilnahme an der Aktion unserer Stadt vor Beginn der Fußballweltmeisterschaft sauber zu bleiben, um den ausländischen Gästen ein angenehmes und reines Ambiente schaffen zu können.

Am 07.05.2006 eröffneten wir den Info-Stand in der Stiftung Zollverein während des polnisch-deutschen Treffens mit dem Slogan „Alles klar? Europa verstehen – Polen“ . In diesen Tagen konnten wir das literarische Matinee „Klaudia, Basia, Agata“ und das Kabarett Pif-Paf aus Krakau  mit dem Stück „Miss Polonia“ sehen.

Am 24.09.2006 wirkten wir am traditionellen  „17. Großen Zechenfest“ mit. Hier haben Menschen aus ganzer Welt teilgenommen, die ihre Kultur repräsentierten. Dabei wurde unser Verein, die polnische Landschaft, Literatur, Folklore, unsere traditionelle Küche sowie andere Eigenheiten unserer Kultur vorgestellt.

Das Jahr 2007 haben wir mit der Organisation den Spendenaufruf, mit dem Namen „15. Wielka Orkiestra Swiatecznej Pomocy“für Kinder in Polen gestartet, die durch Unfälle gesundheitlich beeinträchtigt sind.  Dies fand in unseren neueröffneten Räumen des Bürgerzentrums in Essen-Katernberg statt.

Das Finale des Spendenaufrufs am 14.01.2007 vollzog sich mit einem bunten und abwechslungsreichen Programm. Dabei nahmen alle Menschen, die den Kindern in Polen helfen wollten an der Sammelaktion teil. Als Volontäre wirkten vor allem folgende Gruppen mit: Kinder und Jugendliche der polnischen Schule in Essen, polnische Mitarbeiter in Krankenhäusern, polnische Geschäfte, Pfarrgemeinden, Sportler, Privatpersonen und viele Mitglieder unseres Vereins Piast.

Für die musikalische Atmosphäre sorgten einige Musikbands, die ehrenamtlich spielten. Die Bands SYNDYKAT und FAKT sowie Jessica Cisek und Patryk Smolarek, Sieger des Song Contests 2006, sind dabei besonders hervorzuheben.

Der Besuch des Konsuls der polnischen Botschaft, Herrn Jacek Barylak, des Vertreters der KPN (Kongress Polonia in Deutschland), Herrn Dr. Zbigniew Kostecki, des Vertreters der Jungendherberge Concordia und Herrn Kepp, war uns eine große Ehre. Wobei auch die Teilnahme des Radios Multi-Kulti mit dem Redakteur, Herrn Andrzej Hübsch, unvergesslich geblieben ist.

In der Zeitung Nr. 2/2007 „Samo Zycie“ kann man einige kurze Fragmente dieser Veranstaltung nachlesen.

Die Moderation und Auktion hat hier der (in dieser Rolle) unschlagbare Redakteur des Senders Radio-Atut, Herr Grzegorz Przytulski, geführt.

Am 26.01.2007 wurde das Stadtteilprojekt Kon-Takt durch den Oberbürgermeister der Stadt Essen, Herrn Dr. Wolfgang Reiniger, in den neuen Räumlichkeiten offiziell eröffnet. Dieser Tag wurde mit den Leitern des Zentrums, Herrn Igor Wenzel, Herrn Matthias Rochel und vielen anderen Gästen aus der Verwaltung sowie Bürger/Innen aus Katernberg gefeiert. Auch bei den Vorbereitungen ging unser Verein wieder tatkräftig zu Werke, wobei wir den Gästen unsere polnischen Spezialitäten zur Stärkung anboten.

Am 27.01.2007 wurden in den neuen Räumen die 2. Wahlen des Polnischen Kongress Polonia durchgeführt.

Hierbei nahmen mehrere Tagungsmitglieder aus der ganzen Bundesrepublik Deutschland teil. Es wurde lebhaft in einer typisch polnischen Atmosphäre diskutiert, beraten und gewählt.

In der Pause zwischen den Beratungen wurde das Mittagessen von den Kochmeisterinnen des Vereins „Piast“: Halina Zymla, Henrietta Ivezic, Krystyna Saternus-Kurkowski und Halina Hochschulz serviert.

Als Vorsitzender der Organisation Polonia in Deutschland wurde fast einstimmig Herr Dr. Zbigniew Kostecki, und als Schatzmeister unser guter Bekannter, Herr Grzegorz Przytulski, gewählt.

Frau Bozena Dymecki erhielt erneut die Mehrheit, um als Mitglied des Revisionsausschusses mitwirken zu können.

Weitere Infos über die o.g. Tagung können im Internet unter www.polonia.org gefunden werden.

Am 17.02.2007 nahm unser Verein an dem Wettbewerb  „Polskie Tony 2007“,das von „Radio Atut“ organisiert wurde, teil. In der Jury saßen einige bekannte  polnische Prominente aus der Musikszene, wie Herr Romuald Lipko (Budka Suflera), Herr Zdzislaw Janiak (ex- Budka Suflera), Herr Kazimierz Cwynar (Porter Band) und Frau Lidia Krüger. Für Begeisterung haben unter anderem Patryk Smolarek (Sänger), die Band Syndykat aus Essen und die Band Nik&Mark gesorgt.

Dieses Programm wurde mit dem Auftritt der polnischen Gruppe KINDLA, die das erste Mal in Deutschland aufgetreten ist, gekrönt. Die Gäste konnten hier einiges von der polnischen Küche, die  Herr Wieslaw Jasinski (Wiejas) vorbereitete, kosten.

Nach einer kurzen Pause fand das nächste Treffen unter dem Motto „Piwnica pod Piastem“ statt. Diesmal stellte uns Frau Joanna Murowska ihre Poesie vor; musikalische Unterstützung durch Waldemar und Kristine bescherte den Gästen einen abwechslungsreichen und angenehmen Abend.

Unser 13. Vereinsjubiläum wurde in diesem Jahr am 10.03.2007 in den neuen Räumen unseres Vereins gefeiert. Als Ehrengast konnten wir wie jedes Jahr Herrn Igor Wenzel begrüßen und in einer fröhlichen Atmosphäre bei leckeren italienischen Spezialitäten und Tänzen bis Mitternacht  einen unvergesslichen und  netten Abend verbringen.

Am 25.03.2007 feierten wir eine Messe zum 2. Todestag des Papstes, Johannes Paul II., in der Kölner Kathedrale. Die Messe zelebrierte ein Erzbischof aus Rom, Szczepan Wesoly mit Unterstützung der polnischen und deutschen Geistlichen. Danach folgten wir einer Einladung des polnischen Konsuls und begaben uns in die Räumlichkeiten der Polnischen Botschaft zu einer Unterhaltungsrunde.

Die Festlichkeiten organisierte der polnische Klub „Korona“ unter Führung von Herrn Andrzej Szwaiger in Zusammenarbeit mit dem Polnischen Konsul, Herrn Andrzej Kaczorowski und dem Pfarrer der Polnischen Katholischen Mission in Köln, Edmund Druzd.

Wir haben durch das ganze Jahr andere Aktivitäten, die in unserem Infoblatt aufgelistet sind, nicht vergessen.

Am 06.05.2007 wurde in unserer neuen Kirche  nach dem Umzug die Erste Heilige Messe gefeiert.

Die Polnische Katholische Missionwurde in die Räumlichkeiten nach Essen-Altendorf,  Hirtsiefertstr. 13 verlegt.

Gleichzeitig konnten wir in den neuen Räumen nach der Renovierung und aufwendigen Umzug unsere Bibliothek  eröffnen.

Am 17.08.2007 haben wir die Ausstellung im LWL-Industriemuseum Zeche Hannover in Bochum-Hordel erlebt. Die Ausstellung unter den Namen „Westfalczycy“ gab einen Überblick über die Geschichte der Einwanderer aus Polen im Ruhrgebiet vom 1871 bis heute. Zahlreiche Biographien, persönliche Erinnerungsstücke gaben einen lebendigen Einblick in das „polnische Revier“ der Gegenwart. Unter anderen wurde dort die private Geschichte unseres Mitglieds, Frau Elzbieta Schwierzy, erfasst und interessant dargestellt. Darauf  ist unser Verein sehr stolz.

Nach der Eröffnung durch den Museumdirektor, Herrn Dietmar Osses, haben Frau Maria Seifert, Vorsitzende der Landschaftsversammlung Westfallen-Lippe, polnischer Generalkonsul, Herr Andrzej Kaczorowski und Oberbürgermeisterin der Stadt Bochum, Frau Claudia Lübeck,  interessante Reden gehalten.

Für die musikalische Unterstützung haben der Polnische Chor „Polonia 1898“ und die Blues-Band „Schau Pau“ aus Köln gesorgt.

Am 31.08.2007 haben wir uns, wie jedes Jahr, in der Freizeitanlage Concordia gut erholt.

Die Polnische Rock-Blues-Band „Syndykat“ aus Essen hat ihr 5. Jubiläum gefeiert. Wir waren dabei und haben bei den Klängen der Gitarren sehr viel Spaß gehabt und kräftig mitgefeiert haben.

Bei dieser Gelegenheit lernten wir die Mitarbeiter des Radios“ Aspekt“ kennen. Auf der Homepage www.radio-aspekt.de  sind zahlreiche Bilder von der gelungenen Feier zu sehen.

Am 13.04.2008 wurde der neue Vorstand unseres Vereins „Piast“ gewählt.

Am 13.04.2008 fand das feierliche Treffen zur Erinnerung an den 3. Mai statt.

Musikalische Unterstützung erhielten wir von der „FAKT BAND“, bestehend aus Waldemar Dziedzic und Dorota Krüger.

20.04.2008 Das „Kabarett Rak“ aus Polen präsentierte uns ein interessantes und gleichzeitig lustiges Programm.

Am 24.04.2008 gastierte in den Räumen der Organisation „Dom Polski“ in RecklinghausenSteffen Möller mit seinem Kabarett. Er schilderte auf witzige Weise seine Erfahrung in Polen und präsentierte damit dem Publikum seine polnischen Sprachkenntnisse.

Am 03.05.2008 traf sich die Polonia zum Jahresgedächtnis des 3. Mai.

In Zusammenarbeit mit dem Kulturamt Essen nahmen wir am 24.05.-25.05.2008 zusammen mit anderen Nationen (Slowenien, Russland, Griechenland, Türkei….) am Festival „Essen Interkulturell“ teil.

Mit Freude präsentierten wir an beiden Tagen unser Land und die polnische Kultur.

Unterstützung bekamen wir von der Folklore-Gruppe „Perelka“ und der Rock-Blues Band„Syndykat“.

In den Tagen zwischen dem 29.08.-31.08.2008 erholten wir uns – wie jedes Jahr – in der Begegnungsstätte Concordia.

Nach einer arbeitsreichen Zeit realisierten wir unsere Pläne weiter. Wir organisierten weitere Feste, wie „Piwnica pod Piastem“ oder den „Andreastag,“ an dem sogar unsere lieben Gäste aus Belgien – Yvette und Lode – begeistert mitgefeiert haben.

Unsere Kochkünste haben wir weiter beim Treffen unter dem Motto „Ludwiczku do rondla“, unter Beweis gestellt.

Das Jahr 2008 verabschiedeten wir mit festlichen Treffen zum Heiligabend und einer glamourösen Silvesterfeier.

Das neue Jahr 2009 eröffneten wir am 18.01.2009 mit einer Wahlversammlung des Polnischen Kongresses des Dachverbandes aller in Deutschland tätigen polnischen Organisationen im Kölner Generalkonsulat.

Wir verabschiedeten den langjährigen Vorsitzenden Herrn Dr. Zbigniew Kostecki und begrüßten seinen Nachfolger, Herrn Wieslaw Lewicki, der neu gewählt wurde.

Am ersten Samstag im Februar 2009 feierten wir zu den Klängen der Musik von der FAKT-Band den diesjährigen Karnevals-Abend.

Mit Verzückung amüsierten sich unsere Gäste beim Auftritt der einmaligen Erzählerin auf Polnisch und Schlesisch, Frau Irena Rostalski.

An einem sonnigen 24.04.2009 integrierten wir auch sportliche Leistungen mit einer geselligen Damen-Fahrradtour in unsere Vereinsveranstaltungen.

Der  02.05.2009,als  Tag der Auslandspolen (Polonia), 5 Jahre Polen in EU und 20 Jahre freie Wahlen in Polen, war ein großer Anlass für ein großartiges Fest.

Polnische Organisationen in Deutschland, Belgien und den Niederlanden verliehen diesem Anlass einen speziellen Eindruck und organisierten ein großes Fest im Rahmen der Polregionale 2009 am Dreiländerpunkt: Aachen-Vaals-Plombieres.

Bei schönem Wetter konnten wir dort den Tag verbringen und das abwechslungsreiche Programm bis zum Abend genießen.

Als Höhepunkt des Treffens galt die Verleihung des Preises des Polnischen Kongresses POLONIKUS an den Komponisten, Herrn Tomasz Glanz, der Künstlerin und Artistin, FrauPaulina Lempke, den Leiter der Abteilung der Kultur der Stadt Akwizgran, Herrn Olaf Müllerund an den Schauspieler und Autor des Buches „Viva Polonia“, Herrn Steffen Möller, als ansehnliche Anerkennung.

09.05.2009 stellte Frau Joanna Duda-Murowski an unserer vereinstraditionellen Veranstaltung „Piwnica pod Piastem,“ Gedichte aus ihrem veröffentlichten Buch vor. Sie hat einen unvergesslichen Platz in den Herzen der begeisterten Fans ihrer Poesie gefunden.

Am 04.05.2009 gab Jan Skrzek der „ungekrönte“ König des polnischen und schlesischen Blues‘, zusammen mit der Band Syndykat, ein einmaliges Konzert, das dem begeisterten Publikum viele anmutige Augenblicke und Erinnerungen schenken konnte.

Um auch weiterhin den Blues zu genießen, lud uns am 12.06.2009 Syndykat zum Konzert „Bleib unser Freund“ in die gemütlichen Konzert-Räume ein.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s